کد خبر: 807945 A

شهرستان ورزقان به دلیل داشتن معدن های متعدد مس، طلا و سنگ آهن یکی از مناطق زرخیز ایران محسوب می شود و خود را از دیگر شهرهای استان آذربایجان شرقی متمایز می‌کند. این شهرستان با معدن مس به شهرت رسیده است، در حالی که شهرستان ورزقان معادن مهم زیادی در دل خود دارد اما فقط ۱۲ معدن آن به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ شهرستان ورزقان یکی از شهرستان های آذربایجان شرقی است  که به علت دارا بودن  معدن طلا و مس به  یکی از شهرستان‌های غنی اما محروم کشور است .

شهرستان ورزقان در 78 کیلومتری شمالغرب تبریز واقع شده است و همزمان با مرکز استان البرز به عنوان شهرستان شناخته شد اما در این مدت چندان پیشرفت  فیزیکی و امکاناتی نداشته است و مورد بی توجهی و بی مهری مسئولان واقع شده است.

شهروندان ورزقانی می گویند: این شهرستان از داشتن امکانات رفاهی اولیه مانند آمفی تئاتر، استخر، هتل و اقامت‌گاه‌های مسافرتی  و … محروم است .اگر صنعت مس در ورزقان نبود شاید از حالا نیز محروم‌تر بود چرا که راه های مواصلاتی با تامین هزینه مس تاسیس و آسفالت شده است و این بی‌مهری بزرگی در حق مردم شهرستان است که پتانسیل زیادی دارد و حتی می‌تواند با مراکز گردشگری، منابع خدادادی و باغات و… به توسعه استان و در نهایت به پیشرفت کشور کمک کند.

بنا به گفته عبادی مدیر کمیته امداد ورزقان، در این شهرستان ۱۱۳ روستا و ۴ دهستان وجود دارد که همگی آنها با  محرومیت و فقر دست و پنجه نرم می کنند.  کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز تنها ۸ درصد از این شهرستان را تحت پوشش خود دارد.

 ورزقان یکبار در ۲۱ مرداد ۹۱ زلزله بسیار وحشتناکی را تجربه کرد که با وجود حمایت های همه جانبه مردم ولی متاسفانه هنوز هم جای زخم های زلزله بر پیکر این شهرستان دیده می شود، شاید زلزله اتفاقی وحشتناکی برای این شهر بود ولی در عین حال می توانست فرصتی برای بازسازی باشد، بسیار مدرن تر از قبل شود که متاسفانه این امر نیز تحقق نیافت . البته امیدواریم مسئولان بیش از پیش به فکر این شهرستان غنی باشند.

 

 

 

استان آذربایجان شرقی ایران سنگ آهن معدن طلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر