کد خبر: 807810 A

مدیرکل آموزش و پرورش استان خبر داد:

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در سال تحصیلی جدید یک میلیون و ۲۹۰ هزار دانش آموز در بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد آموزشی استان به تحصیل خواهند پرداخت که این تعداد نسبت به سال گذشته ۴۰ هزار نفر افزایش دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، قاسمعلی خدابنده در دیدار با اعضای شورای اسلامی استان خراسان رضوی افزود: وظیفه اصلی آموزش و پرورش اجرای سند تحول بنیادین است که این مهم بدون مشارکت جمعی امکان‌پذیر نیست و همکاری شوراهای اسلامی به عنوان تجلی نظارت مردم بر امور در این زمینه بسیار موثر است.

وی اظهار داشت: همه تلاش ما این است که در اول مهر تمام مدارس استان با بهترین شرایط از نظر امکانات و نیروی انسانی پذیرای دانش آموزان باشند، رفع تبعیض ها و برقراری عدالت آموزشی یکی از اصولی است که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر آن تاکید شده و معتقدیم بدون اجرای عدالت آموزشی برقراری عدالت اجتماعی میسر نیست.

وی با اشاره به دایر بودن بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد آموزشی در این استان طی سال تحصیلی جدید گفت: در استان خراسان رضوی چهار مدرسه با یک دانش آموز، ۱۶ مدرسه با دو دانش آموز، ۲۰۰ مدرسه با سه دانش آموز وجود دارد که برای همه آنها کادر آموزشی تعیین شده و علاوه بر آن حدود ۵۰۰ نفر در ۲۲ منطقه و شهرستان آموزش فرزندان عشایر را بر عهده دارند که برخی از آنها بیش از ۵۰۰ کیلومتر از کلات تا مراوه تپه را همراه عشایر طی می کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: حدود ۹ درصد دانش آموزان کشور در استان خراسان رضوی مشغول تحصیل هستند در حالی که ۱۴ درصد مدارس شبانه روزی کشور در این استان فعالیت دارند که در آنها ۵۵ هزار دانش آموز که به دلایلی در شرایط عادی امکان ادامه تحصیل را نداشته اند آموزش می بینند.

وی اظهار داشت: علاوه بر آن بیش از یکصد مرکز یادگیری در این استان راه اندازی شده است که منجر به اشتغال و کسب درآمد برای زنان سرپرست خانوار می شود و استان خراسان رضوی در زمینه آموزشی از وضعیت قابل قبول برخوردار است گرچه هنوز در بسیاری از زمینه ها کمبودهایی داریم اما تلاش وافر ما برای به حداقل رساندن این کمبودهاست.

خدابنده با بیان اینکه در سال تحصیلی گذشته و سال قبل از آن در مسابقات علمی و عملی مقاطع مختلف هنرستان های کار و دانش در همه رشته ها مقام اول کشور را کسب کردیم گفت: در رشته های فرش، بافت و طراحی چند سال متوالی است که مقام اول را داریم ، در رشته تربیت بدنی در مسابقات همکاران و دانش‌آموزی در مجموع اول شدیم ، در مسابقات قرآنی نیز مقام اول را کسب کردیم و در کنکور سال قبل بعد از تهران دوم شدیم و امسال نیز توانستیم جایگاه چهارم را در کشور کسب کنیم.

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش بیش از یکصد هزار نفر کمبود نیرو دارد که از این تعداد حدود ۱۶ هزار نفر مربوط به استان خراسان رضوی است که در این راستا امسال از طریق  دانشگاه فرهنگیان حدود ۲ هزار نفر و از طریق ماده ۲۸ نیز حدود ۳۰۰ نفر استخدام خواهیم داشت و در حوزه حق التدریس ، سرباز معلم و خرید خدمات نیز حدود ۲ هزار نفر جذب خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به دستور وزیر آموزش و پرورش برای تعطیلی مدارس خشتی و گلی، چهار مدرسه در استان با این شرایط وجود داشت که از سال جاری جایگزین شده است و در این راستا لزوم جلب کمک خیرین مورد تاکید است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: سال گذشته برای مدرسه سازی ۹۰ میلیارد تومان کمک خیرین در این استان جذب شد که این مبلغ در سال جاری تاکنون به بیش از ۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: امسال ۵۷۰ پروژه آموزشی جدید در دست ساخت داریم که از این تعداد ۲۹۰ پروژه با یک هزارو ۲۰۶ کلاس اول مهر به بهره برداری می رسند.

مصطفی اسدی مدیر کل نهضت سواد آموزی استان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: بر اساس آخرین آمار میزان باسوادی افراد سنین ۱۰ تا ۴۰ سال در این استان ۹۷،۳ درصد است که امیدواریم با همکاری های بین بخشی از جمله همکاری شهرداری و شورای اسلامی این میزان طی دو سال آتی به حدود ۹۹ درصد برسد.

آموزش و پرورش خراسان رضوی دانش آموزان سال تحصیلی آموزش و پرورش خراسان رضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر