کد خبر: 806983 A

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی مطرح کرد:

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: حضور زائران عراقی در مشهد و حرم مطهر رضوی رو به افزایش است به طوری که امسال حضور آنان در حرم بسیار چشمگیر بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد،حجت الاسلام حسین شریعتی نژاد در نشستی خبری در خصوص برنامه های دهه نخست ماه محرم در حرم مطهر رضوی گفت: ویژه برنامه های دهه اول محرم از ۲۶ ذی الحجه با برگزاری اهدای پرچم به هیات‌های مذهبی آغاز شد و سپس مراسم تعویض پرچم، اذن عزا و آیین سنتی صلات در حرم رضوی برگزار شد.

وی اضافه کرد: برگزاری ۱۳۰ نشست سخنرانی و بیان معارف به صورت روزانه، سخنرانی ویژه وعاظ هر شب در رواق امام خمینی (ره)، ۹۰ برنامه ویژه خواهران در رواقهای حضرت زهرا (س)و حضرت معصومه (س)، ترتیل خوانی قرآن کریم، کارگاه تدبر در قرآن، نمایشگاه مفهومی آیه های سرخ، برنامه های ویژه کودکان در پایگاههای کبوترانه، خواندن کامل زیارت عاشورا در دو بازه زمانی در حرم مطهر رضوی از برنامه های روزانه دهه اول محرم امسال است.

وی ادامه داد: اقامه نماز ظهر عاشورا، مقتل خوانی روز عاشورا، مراسم شام غریبان، مراسم خطبه خوانی شب عاشورا، محفل قرآنی ویژه شب عاشورا، تجلیل از شهدای امر به معروف و نهی از منکر و تجلیل از شهدای عاشورای حرم مطهر رضوی از دیگر برنامه های ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا در حرم است.

وی گفت:مراسم بزرگ شیرخوارگان حسینی با حضور مادران و کودکان شیرخوار در صحن جامع رضوی حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار می شود.

وی اضافه کرد: همه هزینه های مربوط به دوخت لباس شیرخوارگان توسط نذورات مردمی که به کنگره جهانی حضرت علی اصغر (ع) اختصاص یافته بود تامین شد و آستان قدس رضوی نیز در تامین بخشی از هزینه ها، اختصاص مکان برای دوخت لباس و به خدمت گرفتن خادمان افتخاری حرم رضوی مشارکت داشت.

شریعتی نژاد گفت: دوخت لباس برای شیرخوارگان حسینی از یک ماه قبل در کارگاه تولیدی مسجد صدیقی ها وابسته به آستان قدس رضوی آغاز شده بود و هم اینک لباس های دوخته شده از ساعت شش صبح روز جمعه در ورودی های صحن جامع رضوی بین مادرانی که همراه با فرزند شیرخواره شان حضور پیدا کنند توزیع می شود.

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه پارسال دو میلیون و ۳۶۰ هزار زائر غیر ایرانی در حرم رضوی حضور یافتند افزود: پیش بینی می شود تعداد زائران غیر ایرانی در پایان امسال به بیش از سه میلیون نفر برسد.

حجت الاسلام شریعتی نژاد افزود: حضور زائران عراقی در مشهد و حرم مطهر رضوی رو به افزایش است به طوری که امسال حضور آنان در حرم بسیار چشمگیر بود.

وی اضافه کرد: ویژه برنامه های حرم مطهر رضوی برای زائران غیر ایرانی در سه گروه عرب زبانان، اردو زبانان و آذری زبانان پیش بینی شده که به صورت روزانه شامل سخنرانی، عزاداری و محافل قرآنی در صحن غدیر، رواق دارالمرحمه و رواق کوثر برگزار می شود.

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس‌رضوی گفت: محرم امسال هشت هیات مذهبی از زائران غیرایرانی در حرم مطهر رضوی حضور می یابند که عمده افراد این هیاتها مقیم مشهد و اهل کشور افغانستان و عراق هستند و همزمان با روز تاسوعا اجتماع بزرگ عرب زبانان در رواق دارالمرحمه حرم مطهر رضوی برگزار می شود.

شریعتی نژاد افزود: ۴۰۰ نفر پرسنل این معاونت، ۲۰۰ مجری و موذن و مکبر و فعال فرهنگی و هفت هزار خادمیار پشتیبان برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم در حرم مطهر رضوی هستند.

آستان قدس رضوی تبلیغات حرم مطهر کودکان مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر