کد خبر: 806441 A

پژوهشگر آب در گفت‌وگو با ایلنا بیان کرد:

یک پژوهشگر آب گفت: با اجرای قوانین، آموزش و فرهنگ‌سازی و آگاهسازی مردم می‌توان مسئولیت اجتماعی و عمومی را برای مردم در زمینه پیشگیری از ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ایجاد کرد.

داودرضا عرب در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین اظهار کرد: مدیریت جامع سیلاب شامل جامع مدیریت ریسک و بحران می‌شود و اگر در زمینه پیشگیری اقداماتی صورت گیرد، از میزان آسیب‌پذیری کاسته می‌شود.

وی افزود: زمانی که کشور توسعه می‌یابد طبیعتا سرمایه در معرض خطر بالا می‌رود که در نخستین سیلاب و زلزله خسارت بیشتری هم وارد می‌شود.

این پژوهشگر آب ادامه داد: کاری که ملازم توسعه و پیش نیاز آن بوده، این است که باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم تا آسیب‌پذیری کاهش یابد.

عرب اضافه کرد: با اجرای قوانین، آموزش و فرهنگ‌سازی و آگاهسازی مردم می‌توان مسئولیت اجتماعی و عمومی را برای مردم در زمینه پیشگیری از ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ایجاد کرد تا با تذکر نسبت به جلوگیری از این ساخت و سازها اقدام کنند و همواره نیاز به قوه قهریه نباشد.

وی خاطرنشان کرد: رودخانه یک موجود زنده است که اگر به حقوقش تجاوز شود با دردهای زیاد و خسارت‌های فراوان در بازه طولانی‌تر هم که باشد حقوق خود را از انسان پس می‌گیرد.

این مسئول تصریح کرد: در شهرهایی که عمدتا رودخانه از وسط آنها می‌گذرد جاده، پارکینگ، مترو و غیره ساخته شده که برای این ساخت  وسازها باید تمهیدات بسیار خاصی اندیشیده شود و اقدامات مناسبی هم صورت گیرد.

این مدیر موسسه پژوهشی افزود: بزرگراه‌هایی در شمال و جنوب تهران ساخته شده که مسیل رودخانه بوده و به دلیل بارش‌های کم و زیاد، بر اساس مجرا احداث شده‌اند که در درازمدت، احتمال وقوع سیلاب‌های بزرگتری وجود خواهد داشت.

عرب ادامه داد: در حال حاضر رودخانه‌هایی در تهران در حال احیا هستند تا به حقوق آنها تجاوز نشود و همواره جاری و سازی باشند.

 

تجاوز حقوق زلزله ساخت و ساز فرهنگ سازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر