کد خبر: 806329 A

مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض از ثبت هفت حوض به عنوان نخستین اثر طبیعی شهر مشهد در فهرست میراث طبیعی ملی کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، رشید صحابی با بیان این مطلب، گفت: منظر طبیعی هفت حوض در اولین همایش شورای میراث طبیعی کشور که پنجم و ششم شهریورماه در بندر انزلی برگزار شد، به عنوان نخستین اثر طبیعی شهر مشهد به ثبت رسید.

وی با اشاره به اینکه هفت حوض نام یک منطقه جغرافیایی است، افزود: این منطقه با الهام از منظر طبیعی و ویژگی‌های آن به سبب وجود هفت حوضچه سنگی به نام ( دولین ) به وجود آمده است. این حوضچه‌ها مربوط به دوران پالئوزوئیک زیرین است که عمر آنها طبق مطالعات انجام شده به دوران چهارم و اواخر دوران سوم زمین‌شناسی می‌رسد.

مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض با بیان اینکه ساختار حوضچه‌ها در طول قرن‌های گذشته در اثر فرسایش‌های آبی شکل گرفته، گفت: در ژرفای دره یکی از سرشاخه‌های رودخانه طرق به صورت یک پدیده رخ داده و فضای منحصر به فرد و زیبای حوضچه‌ها را تشکیل داده است. آب از نخستین حوضچه سرریز می‌شود و به حوضچه بعدی می‌ریزد.

صحابی خاطرنشان کرد: به منظور صیانت و نگهداری از این پدیده برای نسل‌های آتی و معرفی آن به علاقمندان و گردشگران مواهب طبیعی و زیست محیطی مراحل مستندسازی و تهیه پرونده ثبتی اثر مذکور پیگیری شد.
وی اظهار کرد: هفت حوض به عنوان نخستین اثر ملی طبیعی کلانشهر مشهد مورد تائید شورای عالی ثبت میراث طبیعی کشور قرار گرفت و ثبت شد. 

مدیرعامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض با اشاره به ظرفیت‌های منطقه گردشگری هفت حوض، بیان کرد: منطقه هفت حوض به دلیل وجود پتانسیل‌ها و استعدادهای گیاهی و جانوری خاص و وجود اماکن تاریخی – فرهنگی، طبیعی، فضاهای روستایی و نزدیکی به شهر مشهد، دارای پتانسیل‌های گردشگری است و می‌تواند به عنوان یک محور گردشگری غنی نقش مهمی در جذب گردشگران، زائران و شهروندان داشته باشند.

صحابی گفت: این منطقه می‌تواند به محل درآمد پایدار در حوزه گردشگری اقماری شهر مشهد تبدیل شود.

درآمد زیست محیطی گردشگری مشهد بندر انزلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر