کد خبر: 806287 A

رئیس پایگاه پژوهشی میراث جهانی خبر داد:

رئیس پایگاه پژوهشی میراث جهانی شهر تاریخی یزد از تدوین ضابطه و آیین‌نامه‌ای برای معماری و ساخت و ساز‌های خشتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن عباسی اظهار داشت: این آیین‌نامه که در حال نگارش است، در سایر شهر‌های کشور نیز با اندکی دخل و تصرف قابل استفاده خواهد بود و این امکان را می‌دهد که سبزترین انواع ساخت و ساز بجا مانده از نیاکان‌مان را بروز و روزآمد کنیم.

وی، ساخت و ساز سبز را به عنوان یکی از راه‌های برون رفت از مخاطرات زیست محیطی در دنیای توسعه یافته دانست و ادامه داد: معماری خاک از جمله سبزترین انواع ساخت و ساز است که باید آن را  روزآمد کنیم.

رئیس پایگاه پژوهشی میراث جهانی شهر تاریخی یزد با اشاره به اینکه معماری خاک به عنوان معماری آینده‌ بخش قابل توجهی از کشور‌های دنیاست، افزود: جهان بیش از این ظرفیت فاجعه آفرینی صنعت نوین ساختمان را ندارد و این صنعت آبخوار، انرژی‌خوار و آلاینده، تهدیدی جدی برای زیست آینده بشر به شمار می‌رود.

عباسی عنوان کرد: با توجه به ظرفیت محدود منابع آب، خاک و هوای شهر‌ها راه دیگری پیش روی صنعت ساختمان قرار ندارد و هم اکنون نیز در بیش از ۳۰ کشور پیشرفته دنیا از جمله فرانسه، آمریکا، آلمان، اسپانیا و استرالیا ساخت و ساز نوین با خاک قانونی شده و به مباحث پایداری، دوام و سایر مسایل فنی آن به منظور روز آمدشدن پرداخته شده است.

ساخت و ساز یزد خشت و گل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر