کد خبر: 806088 A

در پی جنجال‌های اخیر مطرح شد؛

رئیس کمیته ملی المپیک به حواشی اخیر بوجود آمده پیرامون رشته جودو واکنش نشان داد.

به گزارش ایلنا، برنامه "همیشه با ورزش" عصر امروز رادیو ورزش با رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک، درباره سعید ملایی و مسئله پناهندگی وی به گفتگو پرداخت.

سعید ملایی، جودوکار وزن -۸۱ کیلوگرم کشور که افتخارات زیادی را برای کشور کسب کرده است، برای آماده‌سازی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ اکنون در آلمان حضور دارد.

همسر این ورزشکار دو رگه است. ملایی در مصاحبه ای نسبت به مسائلی اظهار ناراحتی کرده که یکی از آن مسائل، عدم پرداخت پاداش مربوط به مسابقات جهانی فرانسه است. نکته دیگری که دست به دست هم داد تا کار به اینجا کشیده شود و حرف و حدیث درباره پناهندگی وی مطرح شود، جریان‌سازی ویزر، رئیس فدراسیون جهانی بود.

ویزر به این مسئله بیشتر دامن زد و تمام تلاش خود را کرد که در مسابقات ورزشکاران کشورمان را با ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس روبرو کند. این برنامه ریزی با ارتباطی که بین رئیس فدراسیون جهانی و نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس وجود داشت، صورت گرفت. نکته اصلی این است که ورزشکاران ما در میادین مختلف قطعاً زیر بار چنین مسائلی نخواهند رفت.

صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک، درباره این اتفاق اظهار کرد: آن چیزی که رخ داد در حقیقت یک طراحی از پیش تعیین شده از سوی رئیس فدراسیون جهانی جودو بود. برابر اطلاعاتی که ما داریم و مستنداتی که در اختیارمان است، متأسفانه وی وابستگی جدی به رژیم صهیونیستی دارد و از افتخاراتش این است که همیشه عکس‌اش را با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در صفحه خود قرار می دهد؛ همسرش هم وابستگی جدی به آن کشور و رژیم صهیونیستی دارد. به همین جهت ویزر این جریان سازی را آغاز کرده است.

وی، تصریح کرد: ما اکنون با ۵۵ فدراسیون در عرصه جهانی کار می‌کنیم. در سفری که اخیراً به لوزان داشتم با بیش از ۱۰ رئیس فدراسیون جهانی ملاقات کردم. ما با ۵۴ فدراسیون جهانی دیگر هیچ مشکلی نداریم؛ اما ویزر استراتژی خود را بر این گذاشته که تلاش کند به هر قیمت ممکن به فدراسیون جودوی ما ضربه بزند و با طرح مسائل دروغین، فضاسازی ها و یک رویکرد غیر اخلاقی، غیر عقلانی و رفتار سیاسی، ورزشکار ما را به نوعی متقاعد کند که از زیر پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران به زیر پرچم کشور دیگری برود. خوشبختانه ویزر تاکنون در اهداف خود ناکام بوده است.

رئیس کمیته ملی المپیک، ادامه داد: در ملاقات ۲ ساعت و نیمه ای که با ویزر داشتم، مفصل با وی بحث و جدل کردم. در آن مذاکره احساس کردم این شخص ادبیات دیپلماتیک ندارد؛ بلکه به دنبال جریان سازی است. به وی تأکید کردم که این نوع رفتار شما خارج از مبانی منشور المپیک و نیز رفتار یک شخصیت ورزشی است؛ اما وی مسیر خودش را می رود.

دکتر صالحی امیری در خصوص اقداماتی که در این زمینه تاکنون صورت گرفته است، گفت: دیروز نامه شدیدالحنی به توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک زدم و نسبت به رفتار ویزر اعتراض کردم. در این نامه تأکید کردم که وقتی رئیس فدراسیون جهانی ورزشکار ما را از سالن خارج می کند؛ به اتاق خودش هدایت می کند؛ به وی می‌گوید که زیر پرچم فدراسیون جهانی یا هر پرچم دیگری مبارزه کند؛ بعد او را از تیم ما جدا می کند؛ برایش بلیط می‌گیرد و به آلمان اعزام می کند، همه نشان می دهد که یک جریان سازی غیر اخلاقی با انگیزه سیاسی رخ داده است.

طی ۲ نامه رسمی بنده به توماس باخ و نیز همکارانم به سایر سطوح مدیریتی کمیته بین المللی المپیک، در مجموع ۴ نامه اعتراضی داشته ایم. امیدواریم که بتوانیم مسئله را مدیریت کنیم و از این فضا خارج شویم.

المپیک بلیط جودو رژیم صهیونیستی کمیته بین المللی المپیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر