کد خبر: 805541 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد معتقد است: عدم توجه به منابع آبی استان و ادامه روند کسری مخزن می تواند نقطه شکست یزد در همه بخش ها شود.

به گزارش ایلنا، «محمدمهدی جوادیان زاده» در دیدار با کشاورزان شهرستان میبد که به منظور رسیدگی به مشکلات آن ها برگزار شد، با بیان این که نقطه شکست استان در همه بخش ها می تواند از آب شروع شود، اظهار کرد: مشکلات و دغدغه های کشاورزان کاملا منطقی است اما همه افراد باید توجه داشته باشند که وضعیت منابع آبی استان بحرانی است.

وی با اشاره به کسری مخزن تجمعی  به میزان چهار میلیارد و دویست میلیون مترمکعب  در دشت یزد-اردکان که میبد نیز شامل آن می شود، افزود: طرح سازگاری با کم آبی به منظور جلوگیری از کسری مخزن دشت ها تدوین شده است تا با اجرای آن بتوانیم مانع افزایش این کسری شویم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، گفت: جبران این کسری مخزن به قدری دشوار است که اگر به طور کامل از میزان کسری حاصل از اضافه برداشت ها جلوگیری 35 سال طول خواهد کشید تا سطح آب زیرزمینی به میزان اولیه خود بازگردد.

وی با بیان این که طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی از اقدامات انجام شده در راستای حفظ منابع آبی است، خاطرنشان کرد: جیره بندی آب از سوی دولت در نقاطی که با اضافه برداشت و کسری مخزن مواجه هستند یکی از بندهای قانون توزیع عادلانه آب است که چون دشت یزد اردکان وضعیت بحرانی دارد به دولت اجازه داده شده که آب این منطقه را جیره بندی کند و برای آن ضریب برداشت متناسب با اضافه برداشت ها در نظر بگیرد.

جوادیان زاده تصریح کرد: با توجه به این که اجرای این طرح می تواند فشار زیادی را به بخش کشاورزی تحمیل نماید، عدم استفاده از روش های نوین آبیاری مطمئنا به کشت کشاورزان خسارت وارد می کند.

وی با تاکید بر این که تنها راهکار مقابله با مشکلات آبی کشاورزان استفاده از روش های نوین آبیاری است، گفت: وقتی منابع آبی دچار مشکل می شود کشاورزان به عنوان اولین زیان دیدگان خواهند بود و آنان باید درنظر داشته باشند کوتاهی در این امر و عدم توجه به کسری مخازن آبی استان برای آن ها خساراتی را در پی دارد.

این مسئول در پایان بیان کرد: هدف ما کنارگذاشتن کشاورزی استان نیست چرا که پدران ما با امکانات سالیان گذشته توانسته اند کشاورزی را در یزد برپا کنند بنابراین ما نیز باید با تلاش و استفاده درست از آب این راه را ادامه دهیم و منابع آب را هم حفظ نماییم.

 

بحران آب یزد مخزن آب یزد حیره بندی آب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر