کد خبر: 805402 A

دادستان آبیک خبر داد ؛

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک گفت: طی مذاکره با رئیس حوزه قضایی بخش بشاریات مقرر شده اگر صاحب شتری در دشت الله آباد پیدا نشود و مراجعه نکند به عنوان اموال بلاصاحب مستند به قانون در یک واحد دامداری نگهداری شود و سپس به عنوان مجهول‌المالک دستور ذبح آن صادر شود.

قاضی سعید احمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین اظهار کرد: با توجه به چرای غیرمجاز شتر در دشت الله‌آباد شهرستان آبیک و واقع شدن این دشت در بخش بشاریات، طی مذاکره با رئیس حوزه قضایی این بخش مقرر شده اگر صاحب شتر پیدا نشود، مراجعه نکند و امیدی به پیدا نشدنش نبود و پیگیری هم نکرد، به عنوان اموال بلاصاحب مستند به قانون در یک واحد دامداری نگهداری شود و سپس به عنوان مجهول‌المالک دستور ذبح آن صادر شود.

وی افزود: صاحبان بخشی از شترها، آنها را در دشت الله‌آباد رها کرده و اثری از آنان در دشت نیست که در این زمان مامور محیط زیست، منابع طبیعی و یا هر مامور متولی صاحب شترها را پیدا نمی‌کند که باید گفت تعمدا ساربان‌ها برای فرار از مجازات مراجعه نمی‌کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک ادامه داد: دشت الله‌آباد شهرستان آبیک بالقوه کانون ریزگرد بوده و می‌تواند چندین استان از جمله تهران، قزوین و البرز را تحت‌الشعاع قرار دهد و اثرات تخریبی، آلایندگی هوا و زیست محیطی به دنبال داشته باشد.

احمدزاده اضافه کرد: لازم است مسئولان شهرستان‌های مجاور شهرستان آبیک اعم از بوئین‌زهرا استان قزوین و نظرآباد استان البرز به همراه مسئولان شهرستان آبیک در مقابله با چرای غیرمجاز شتر واحد و یکسان عمل کنند و از جزیره‌ای عمل کردن دوری کنند.

وی خاطرنشان کرد: هر چه قدر چرای شتر برای ساربان توجیه اقتصادی داشته باشد، اثرات تخریبی این حیوان در زمینه بیابان‌زایی به مراتب از اثرات انتفاعی آن بیشتر است؛ با شتربانی که حاضر نیست بابت علوفه به شتر، بها و هزینه پرداخت کند و فقط به فکر منفعت شخصی است باید برخورد قاطع صورت گیرد.

این مسئول قضایی با اشاره به صدور حکم آغل شترها در حوزه شهرستان آبیک طبق دستور حوزه قضایی بخش بشاریات شهرستان آبیک در سال‌های گذشته تصریح کرد: لازم است این حکم اجرا شود و مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین نسبت به تسریع در اجرای این حکم اهتمام ورزند.

 

استان البرز انقلاب حیوان قانون منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر