کد خبر: 804770 A

غلامی :

بیش از 5 هزار مرکز دانش بنیان در کشور وجود دارد که حاصل تعامل واحدها و بخش های دانشگاهی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین،پنجاه و دومین اجلاس معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های سراسر کشور با حضور غلامی وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، عبدالمحمد زاهدی استاندار سابق قزوین، معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه های سراسر کشور در سالن اجتماعات دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) برگزار شد.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم بیان کرد: ما در شرایط ویژه‌ای از آموزش عالی کشور قرار گرفتیم و این شرایط ایجاب می کند تا کارهای ویژه ای انجام شود.

وی گفت: اگر نتوانیم از پس مسئولیت خود برآییم، تکلیف به آیندگان واگذار می شود اما این تحول و عبور از یک مرحله و حرکت به سمت بهبود و تقویت فعالیت های آموزش عالی، باید با تقویت بیشتری اتفاق بیفتد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: ما در چهل سال انقلاب، حوزه آموزش عالی را از نو ساختیم که شامل همه کسانی است که در این حیطه احساس مسئولیت کردند و با تلاش مجموعه استادان و فعالان آموزش کشور، در اواسط دهه هفتاد همه نیازها تامین شد و ما در تربیت نیروی انسانی با همه توان و امکانات موجود، توانستیم این مسئولیت را انجام دهیم.

 غلامی عنوان کرد: در بخش دوم توسعه تحصیلات تکمیلی و رونق پژوهش که رشد علمی را به همراه داشت و از منظر حضور در لبه های جدید علمی در بین مجامع پیشرفته دنیا جایگاه پرافتخاری داشتیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: بیش از 5 هزار مرکز دانش بنیان در کشور وجود دارد که حاصل تعامل واحدها و بخش های دانشگاهی است و با کمک پارکهای علم و فناوری، شرکت های بزرگ تجاری تاسیس شده که این امر قابل تقدیر است و آنچه مورد انتظار است این است که این مراکز یافته های علمی دانشگاه ها را به سمت جامعه انتقال دهند.

 غلامی اضافه کرد: بسیاری از جوانان تحصیلکرده به سرعت واحدهای تخصصی دانشگاهی خود را طی می کنند و بحث مهارت آموزی چندان نقشی در مسیر آنها ندارد در حالی که توسعه دانش و فناوری های جدید به سطح جامعه باید عمومیت پیدا کند و دغدغه مندان جامعه در بحث دانشگاه ها باید بدانند این نهضت آغاز شده و در سالهای آینده بهتر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: شعار امسال که رونق تولید داخلی است یکی از موضوعاتی است که دانشگاه ها به آن پرداخته اند و بیان موفقیت های دانشگاه‌ها موجب دلگرمی و امیدواری مردم و دانشجویان می شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بحث اخلاق محوری ادامه داد: بحث اخلاق حرفه ای در دانشگاه ها امری مهم است. اخیرا بحث مقابله با تقلب علمی  و بی اخلاقی در این امر در مجلس مطرح شد ، علاقه به اخذ مدرک بدون زحمت، موجب شده در حوزه های مختلف تخلفاتی شکل گیرد که شأن دانشگاه را زیر سوال برده و گاهی این امر دست مایه کسانی شده که چشم دیدن موفقیت ایران در دنیا را نداشت  و اینها حاصل این است که تخلفات برخی افراد موجب مخدوش شدن چهره علمی کشور می شود و در همین راستا آیین نامه اجرایی تصویب شده و در حال ابلاغ است.

تحصیلات تکمیلی جامعه درآمد علوم تحقیقات و فناوری فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر