کد خبر: 804395 A

نبوی‌فرد با ایلنا مطرح کرد:

مدیرکل امور عشایری خراسان رضوی گفت: عشایر استان 18 درصد از نیاز گوشت قرمز استان را تامین می‌کنند.

محمد نبوی فرد در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در بردسکن گفت: اگرچه عشایر تنها  10 درصد از دام استان را در اختیار دارند ولی سالانه 12 هزار تن گوشت قرمز را تولید می‌کنند که این میزان 18 درصد نیاز استان را برآورده می‌کند.

وی به اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز دراستان اشاره کرد و گفت: این طرح به صورت الگویی در استان خراسان رضوی اجرا شد و امروز به یک طرح شاخص در کشور تبدیل شده است.

وی اظهار داشت: اگر طرح  تغذیه دام در سطح کشور اجرا شود هیچ نیازی به واردات گوشت قرمز به کشور  نخواهیم داشت. 

مدیرکل عشایر خراسان رضوی عنوان کرد:خوشبختانه این طرح در سطح 750 هزار راس دام عشایر استان اجرا شده و یکی از طرح های موفق در کشور است.

مدیرکل امور عشایری خراسان رضوی با بیان اینکه برای افزایش تولید گوشت توسط عشایر افزایش علوفه دامی همراه با اقدامات آموزشی و تسهیلاتی را در نظر داریم، متذکر شد: در حال حاضر به‌ازای هر دام 6 کیلو کنسانتره به‌ دامدار تحویل داده می‌شود که علاوه بر زاد و ولد بیشتر دام‌ها، تولید بیشتری در بخش گوشت قرمز داریم.

وی تأمین ارزاق لازم، علوفه و تمهیدات رفاهی برای خانواده‌های عشایر خراسان رضوی را از جمله حمایت‌های اداره کل امور عشایر اعلام کرد و یادآور شد: در حال حاضر عشایر در این استان، 12 هزار تن گوشت تولید می‌کنند که امیدواریم در سال 1400 این میزان به دو برابر افزایش یابد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر 69 درصد از مناطق عشایری استان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی  برخوردار هستند گفت: تا افق 1404 تمامی مناطق عشایری استان به شبکه آبرسانی متصل خواهد شد.

وی همچنین گفت: از مجموع 3 هزار و 600 کیلومتر راه‌های عشایری استان بیش از 14 درصد آن از راه شوسه بهره مند هستند و در طول سال چندین نوبت راه‌های آنها تیغ زنی می شود.

نبوی فرد از جذب 33 میلیارد تومان تسهیلات سامانه کارا درحوزه عشایری استان خبرداد و گفت: 4 میلیارد تومان آن از طریق پست بانک به متقاضیان پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: تعهد اشتغال عشایر استان در سال قبل 380 نفر بود ولی توانستیم با ثبت 3 هزار و 800 نفر  از متقاضیان در سامانه کارا 10 برابر بیشتر از تعهد خود تسهیلات اشتغال زایی را جذب کنیم. 

وی همچنین از افتتاح 5 طرح عشایری با اعتبار 3 میلیارد ریال نیز در هفته دولت در مناطق عشایری  استان خبرداد. 

 استان خراسان رضوی 35 هزار نفر عشایر دارد که کمتر از نیم درصد جمعیت استان را دارا هستند.

استان خراسان رضوی خراسان رضوی دولت گوشت گوشت قرمز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر