کد خبر: 803763 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

رئیس سازمان صمت کاشمر گفت: پخت تافتون در نانوایی با استفاده از آرد سهمیه ای که در اختیار آنها قرار داده شده ممنوع است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کاشمر، یک نانوایی به طور تقریبی با ارزش ملکیت ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد قیمت دارد و یک نفر کارفرما و صاحب سرمایه از محل فروش نان در ماه درآمدی معادل ۳ تا ۴ میلیون درآمد دارد، این درحالی است که هم سرمایه و هم فرد درگیر آن است که باید بطور طبیعی دو برابر آن درآمد داشته باشد .

یک متصدی نانوایی در این خصوص گفت: ۳ سال است که قیمت نان افزایشی نداشته در حالی که مخارج و تورم چند برابر شده است، چگونه وقتی قیمت کارگر یا هزینه های زندگی ما و کارگران مان که در هر نانوایی ۴ نفر اشتغال زایی دارد تامین شود ، بحث بیمه کارگران و حتی قبوض آب و برق و گاز که در طی این ۳ سال بصورت تصاعدی بالا رفته است ولی در قیمت نان تاثیری نداشته است.

وی افزود: در حالی که کارگر روزمزد روزانه ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان دستمزد می گیرد ما باید دنبال کارگری باشیم که با دستمزد روزانه ۳۰ تومن کارگری کند ، در حالی که از طرف تامین اجتماعی کارگر شهرداری جز مشاغل سخت محسوب می‌شود، کارگر  نانوایی با اینکه از سحر تا پاسی از شب باید مشغول به کار باشد از قانون و مزایای مشاغل سخت برخوردار نیست.

شاطر نانوایی دیگری نیز در خصوص حقوق کارگران گفت:حقوق کارگران و کارمندان سالیانه تا ۲۰ درصد افزایش پیدا می کند ولی کارگر نانوایی به دلیل عدم افزایش قیمت نان افزایشی ندارد.

وی گفت:به دلیل عدم توان در افزایش حقوق کارگران نانوایی اکثر نانوایان متخصص و شاطرهای نانوایی در حال کوچ و مهاجرت به شهرهای بزرگ هستند که ۲ تا ۳ برابر اینجا حقوق پرداخت می کنند و این موضوع در افت کیفیت نان تاثیر دارد و ممکن است نانوایان به سمت جمع کردن نانوایی های تنوری و به سمت نانوایی های ماشینی حرکت کنند .

این شاطر نانوایی ادامه داد: با این شرایط سخت، اداره صمت هم با تغییر هر رئیس این اداره ، قوانین فصلی و تازه ای که موجب فشار مضاعف بر نانوایان می شود را به اجرا در می آورد ، برای نمونه زمانی شاهد ممنوعیت پخت نان روغنی می شوند و حالا نیز ممنوعیت پخت تافتون در نانوایی ها را ابلاغ کرده اند.

یک کارگر نانوایی نیز اظهار داشت: قیمت یک تافتون ۵۰۰ الی ۷۰۰ با کنجد و سبزیحات و غیره است که موجب استفاده و استقبال زیاد مردم به عنوان غذای خانواده شده است ، واین درحالی است که قیمت یک کیک کوچک در بازار ۱۰۰۰ تومان است .

وی ادامه داد: با این وجود اداره صمت اصرار دارد که پخت تافتون در نانوایی ممنوع ودر صورت پخت باید مجوز جداگانه اخذ کنند که این امر موجب میشود قیمت تافتون ۵۰۰ تومنی تا ۱۵۰۰و ۲هزار تومن افزایش پیدا کند  که موجب افزایش فشار به خانواده ها خواهد شد .

وی گفت: اکنون که قیمت نان افزایش پیدا نمی کند حداقل با ارایه سوبسید به نانوایان از آنها حمایت کنند چه دربحث بیمه کارگران چه قبوض اب و برق و گاز که در طی این ۳سال بصورت تصاعدی بالا رفته است. 

متصدی این نانوایی نیز گفت: چگونه رییس یا کارمندان ادارات هر سال منتظر افزایش ۲۰ درصدی حقوق ومزایای خود هستند ولی به حق ما و کارگر ما می رسد حرام است و نباید صحبت کنیم و موضوع امنیتی میشود ؟ چطور یک خبرنگار برای تهیه گزارش از یک نان بی کیفیت حق حضور در نانوایی دارد ولی در جلسه ای که جهت بحث در مورد خواسته های نانوایان و درآمد نانوایی و کارگران انهاست حق حضور ندارد؟

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس که ادعا دارند همه پروژهای عمرانی را یک تنه انجام می دهند حداقل الان که فصل انتخابات هم نزدیک است و برای کسب رای کارگران محترم شمرده میشوند شفاف پاسخ دهند برای جامعه کارگری چه قوانینی پیشنهاد و تصویب کرده اند؟ بگویند چه خدمتی با تصویب قوانین برای بیمه و شرایط سختی کار کارگران نانوایی و معیشت و اجاره خانه  انها انجام داده اند . 

محمدرضا پور کاویان رییس اداره صمت کاشمر در خصوص مباحث مطرح شده نانوایان گفت: بحث افزایش قیمت نان را نانوایان حق دارند ولی در اختیار شهرستان و حتی استان نیست که بتوانیم اعمال کنیم بلکه بحث کشوری است و در خصوص بحث خروج کارگران ماهر و شاطر از شهرستان را هم امری سراسری است که از همه شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند .

پور کاویان در خصوص ممنوعیت پخت نان تافتون در نانوایی ها اظهار داشت:پخت تافتون در نانوایی با استفاده از آرد سهمیه ای که در اختیار آنها قرار داده شده ممنوع است و نانوایان در صورت درخواست پخت تافتون می توانند مجوز جداگانه گرفته و از آرد آزاد استفاده کرده و هر نوع فراورده نانی را پخت و تولید کنند و با قیمت واقعی و آزاد به فروش برسانند.

وی ادامه داد: ما نیز در این زمینه نه تنها مانع نمی شویم بلکه حمایت نیز خواهیم کرد ولی اینکه از آرد سهمیه که هر کیلو آن ۱۸۰۰ تومان توسط دولت خریداری میشود و هزینه حمل آن نیز توسط دولت تا شهرستان پرداخت میشود و به نانوا کیلویی ۶۰۰ تومن فروخته می شود اجحاف در حق مردم و دولت است و از لحاظ شرعی هم مشکل دارد .

وی در خصوص مسایل دیگر نیز گفت: حل آنها از طریق شهرستان نیز میسر نمی باشد ولی نانوایان که قیمت ملک انها  دارای ارزش افزوده بالای است می توانند با تغییر مکان یک نانوایی از حاشیه خیابان به داخل میلان از ارزش افزوده ملک خود در راه درآمد زایی استفاده کنند.

دولت مهاجرت نمایندگان مجلس حقوق کارگران گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر