کد خبر: 803425 A

با حضور مدیرکل بهزیستی صورت گرفت؛

همزمان با هفته دولت مرکز آموزشی و توانبخشی غیر دولتی خانواده و کودک کم شنوای بهزیستی کاشمر با حضور مدیر کل بهزیستی استان خراسان ، فرماندار و جمعی از مسئولین دولتی در محل این مرکز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کاشمر، حمیدرضا پوریوسف در این مرکز گفت :۱۲۶ هزار معلول  دراستان خراسان  داریم که حدود ۱۶ هزار از انها اختلال ناشنوایی و کم شنوایی است.

وی با اشاره به اینکه از هر ۱۰۰۰ تولد، ۳ کودک دارای ناشنوایی مادرزادی است گفت: ما ۳ مرحله پیشگیری و مداخله داریم تا کودک بتواند در ۶ سالگی وارد مدارس عادی شود.

مدیرکل بهزیستی استان، مداخله اول را تا ۲ ماهگی اول تولد عنوان کرد و گفت: این مورد اختلالی است در کودکی و شیرخوارگی و اگر ناشنوایی تشخیص داده نشود تا آخر عمر ادامه دارد و معمولا خانواده ها به این مهم توجه و آگاهی ندارند به همین منظور بهزیستی با کمک دانشگاهها طرح پایش و غربالگری انجام می دهد . 

پوریوسف ادامه داد:مرحله دوم، مداخله ۶ ماه اول تولد است که ما موظف هستیم آنها را تحت آموزش قرار دهیم و در مرحله سوم مداخله افرادی که ممکن است بعدا دچار ناشنوایی شوند که شامل بچه هایی که در مهد کودک ها هستند غربالگری انجام می شود . 

وی در خصوص مراکز ناشنوایی گفت: این مراکز نقش موثری در پیشگیری از اختلالات آینده دارد و امیدواریم بتوانیم کاری کنیم که همه کودکان وارد مدارس عادی شوند.

گفتنی است این مرکز غیر دولتی واقع در خیابان امام ۶ آماده ارائه خدمات به مردم می باشد.

استان خراسان بهزیستی خانواده دولت فرماندار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر