کد خبر: 801903 A

در هرمزگان برگزار شد؛

سومین جشنواره آیینی مغ و مشتا پنجشنبه شب با حضور جمعی از مسئولان و علاقه مندان به این آیین سنتی در پارک ملت میناب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این آیین سنتی با مُغ بری (نخل) آغاز شد و بعد از آن به صورت کارناوال تا شیروانی و محل جاگذاری دیگ ها (نزدیک مُشتا) همراه با نواختن موسیقی سنتی ادامه داشت.

مُغ‌بُری، کُنگ‌جوشی، شیره‌گیری، مُشتاداری، سِوِندبافی، صنایع‌دستی و برگزاری بازی‌های بومی و محلی از بخش های مختلف جشنواره آیینی، سنتی مُغ‌ و مُشتا در شهرستان میناب است.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی فرمانداری ویژه میناب در این باره گفت: پاسداشت آیین و رسوم نشان دهنده تاریخ و فرهنگ پیشینیان است.

مسعود قاسمی با قدردانی از برگزارکنندگان این جشنواره افزود: باید تلاش شود رسم و عاداتی که از گذشتگان  برجای مانده به نسل امروز بازگو کنیم .

عضو شورای شهر میناب  نیز در حاشیه برگزاری این جشنواره گفت: مغ بری و کنگ جوشی نزد مردم میناب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

روح الله بهادری با بیان این که در گذشته‌ای نه چندان دور بخش عظیمی از اقتصاد مردم میناب در همین آیین نهفته بود، گفت: از صحنه‌های زیبا که بیانگر عجین شدن فضای کار و اقتصاد مردم میناب با باورها و اعتقادات دینی مذهبی است می‌توان اشاره کرد.

شهرستان میناب به عنوان دومین شهرستان هرمزگان با ۳۰۰هزار نفر جمعیت و در فاصله ۹۰کیلومتری شرق هرمزگان یکی از قطب های مهم کشاورزی وباغداری بوده که هم اکنون ۱۲ هزار هکتار سطح زیر کشت نخیلات و ۸۰ رقم خرما دارد.

photo_2019-08-25_09-56-55

photo_2019-08-25_09-56-40

photo_2019-08-25_09-57-00

بازی معاون ملت هرمزگان برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر