کد خبر: 801564 A

بامحوریت گردشگری و‌ زیر نظر اداره میراث فرهنگی و‌ گردشگری گناباد با همیاری شورای اسلامی و ‌دهیاری روستای خانیک و‌ همکاری فرمانداری ، منابع طبیعی ، جهاد کشاورزی ،دانشگاه علوم پزشکی ، مجتمع آموزش عالی ،شرکت سیمین مزرعه شهرستان گناباد برگزار شد .

علیرضا شناسایی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در گناباد گفت : جشن سماق با محوریت گردشگری و با هدف توجه به گردشگری سلامت و گردشگری کشاوزی ، برگزاری جشنواره و ثبت آن در تقویم ‌گردشگری کشور است.

شناسایی ادامه داد: برگزاری جشن سماق هر ساله باعث توجه‌ گردشگران به روستای سرسبز خانیک شده و در دراز مدت باعث اشتغالزایی پایدار برای مردمان ‌منطقه ، برگشت مردم به روستا و عدم ‌مهاجرت از روستا به کلان شهرها به سبب کسب و کار خواهد شد.

وی اذعان کرد :در نتیجه سرمایه گذاری در مورد گیاه دارویی سماق و برگزاری جشن در کنار آن ،صنایع دستی و کسب کار محلی رونق می گیرد، وجود گردشگر باعث زمینه ایجاد زیر ساخت های لازم برای روستای هدف ‌شده و توجه منابع خصوصی و دولتی به منطقه جلب و‌ در آینده مقصدی برای سرمایه ‌گذاری خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری گناباد گفت :مانند جشنواره ملی گلاب گیری کاشان و غیره... در شهرستان گناباد بیش از 8 رویداد در تقویم ‌گردشگری استان ارائه و در حال ثبت است ،که مهترین اصل مشارکت ‌مردمی است.

وی افزود:سماق جزء گیاهان دارویی منطقه گناباد است و از موضوع مهم سماق توجه به  گردشگری سلامت است ،سماق در سفره هفت سین ‌ایرانیان هم ‌نماد سلامتی بوده و هست.

شناسایی در پایان گفت : اداره میراث فرهنگی و گردشگری نقش تسهیل‌گر داشته و باید دهیاری روستاها  وارد عمل شوند و عملا هزینه چندانی هم ‌نخواهد داشت تا در رونق گردشگری سلامت و کشاورزی در شهرستان گناباد گامهای موفقی برداشته شود.

آموزش عالی جهاد کشاورزی دانشگاه علوم پزشکی گردشگری منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر