کد خبر: 800768 A

رئیس کل دادگستری البرز مطرح کرد:

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به افزایش ورودی پرونده به محاکم استان در 3 ماهه نخست سال به نسبت سال قبل گفت: از دستگاه‌های اجرایی استان این انتظار را داریم که به وظایف خود عمل کنند و با تمرکز بر ایجاد شغل و رفع بیکاری و ارتقای فرهنگی جامعه، میزان معضلات حقوقی و ورودی به دادسراها و محاکم را کاهش دهند.

به‌گزارش ایلنا، حسین فاضلی هریکندی در شورای معاونین دادگستری‌استان البرز که با محوریت بررسی شرایط استان در موضوع «پرونده‌های مسن» برگزار شد با اشاره به معضل پرونده‌های مسن و اطاله دادرسی در دادگستری ایران گفت: اطاله دادرسی و مسن شدن پروند‌ه‌ها ناشی از عوامل متعددی است که با بازشناسی و اولویت‌بندی علل و برنامه‌ریزی دقیق بر روی ریشه‌های این چالش می‌توان در بازه زمانی تعیین شده به حل آن امیدوار بود.

عالی‌ترین مقام قضایی استان بیان کرد: در دوره جدید قوه قضائیه، با توجه به روحیه جدید و شناخت کامل آیت‌الله رئیسی به مسائل قوه، موضوعات افزایش ورودی، اطاله دادرسی، پرونده‌های مسن، جمعیت کیفری و تکریم ارباب رجوع دارای بیشترین تاکیدات هستند و بیانات مطرح شده توسط ریاست معظم قوه قضائیه نشان می‌دهد که بر این محورها تاکید وجود دارد و باید به صورت ویژه در دادگستری‌ها مورد پیگیری قرار گیرند.

 وی متذکر شد: استفاده از تجربیات گذشته و همچنین ایده‌های نو می‌تواند در مسیر حل مشکلات مسبوق به سابقه  قوه قضائیه بسیار راهگشا باشد و باید بر اساس سند تحول قوه قضاییه در شیوه های اجرای اقدامات تجدید نظر کنیم.

 رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: افزایش ورودی پرونده‌ها، اطاله دادرسی، پرونده‌های مسن و تکریم ارباب رجوع مقوله‌های کاملا مرتبط با هم هستند و برهم تاثیر مستقیم دارند یعنی هر چقدر میزان ورودی پرونده افزایش داشته باشد قطعا اطاله دادرسی با توجه به امکانات محدود قوه قضاییه بیشتر خواهد شد و وقتی اطاله دادرسی پیش می‌آید پرونده‌های مسن نیز افزایش یافته و نارضایتی مردم و چالش در مسیر تکریم ارباب رجوع پیش خواهد آمد.

 وی افزود: باید اقداماتی در استان انجام دهیم تا بر اساس سند تحول قضایی در یک روند پایدار به کاهش ورودی، کاهش اطاله دادرسی و تعداد پرونده های مسن و افزایش رضایت مردم دست پیدا کنیم.

فاضلی هریکندی بیان کرد: همانطور که رئیس قوه قضائیه اعلام کرده‌اند ما در قوه قضائیه بن‌بست نداریم و با وجود پرونده‌های مسن قابل توجه در بخشی از شعب، ارزیابی‌ها در مورد استان البرز نشان می‌دهد که در اکثر پرونده‌ها با مقداری زحمت و تلاش بیشتر می‌توان در یک سال به نتیجه رسید.

وی اضافه کرد: باید در کارگروهی که برای این موضوع در استان تشکیل خواهد شد کلیه پیشنهادات در زمینه اطاله دادرسی و کاهش پرونده‌های مسن با توجه به شرایط استان جمع‌آوری شده و با توجه به  علل و عوامل زمینه‌ساز در هر بخش به مرحله اجرا برسند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به افزایش ورودی پرونده به محاکم استان در 3 ماهه نخست سال به نسبت سال قبل متذکر شد: از دستگاه‌های اجرایی استان این انتظار را داریم که به وظایف خود عمل کنند و با تمرکز بر ایجاد شغل و رفع بیکاری و ارتقای فرهنگی جامعه، میزان معضلات حقوقی و ورودی به دادسراها و محاکم را کاهش دهند.

وی در پایان از اتخاذ تدابیر ویژه تشویقی برای قضات و کارمندان استان البرز خبر داد که در زمینه کاهش پرونده‌های مسن تلاش مضاعف می‌کنند و افزود: یکی از شعارها و برنامه‌های جدی رئیس قوه قضاییه نهادینه کردن کار جهادی و ایثارگونه در دستگاه قضایی است که می‌توان با استفاده از این ظرفیت به حل بسیاری از مشکلات دستگاه قضایی در کوتاه مدت و بلندمدت امیدوار بود.

دادگستری کل البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر