کد خبر: 798716 A

حسینی پویا مطرح کرد:

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد گفت: برای اجرای منشور حقوق شهرنشینی نیازمند همکاری شهروندان و سازمان های مردم نهاد هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، سید محسن حسینی پویا در نشست بررسی نقش سازمان های مردم نهاد در نهادینه سازی و اجرای منشور حقوق و مسئولیت شهرنشینی مشهد مطرح کرد: برای اینکه این منشور به موفقیت برسد نیازمند کمک همه مردم از جمله انجمن های مردم نهاد هستیم چرا که به عنوان اشخاصی مستقل از بدنه دولت و قدرت و سیاست و منفعت بهترین اشخاص اجرا کننده منشور تلقی می شوند.

حسینی پویا با اشاره به آن که تا اینجا این کاری بوده که از شورا برآمده و حاصل یک کار تحقیقاتی علمی بیش از ۱۸ ماهه با حضور کارشناسان معتبر بوده است، ادامه داد: منشور حقوق شهر نشینی مشهد یک متن علمی دقیق است که برای اولین بار در کشور نوشته شده و برای اینکه این منشور به موفقیت برسد نیازمند کمک همه مردم از جمله انجمن های مردم نهاد هستیم چرا که به عنوان اشخاصی مستقل از بدنه دولت و قدرت و سیاست و منفعت بهترین اشخاص اجرا کننده منشور تلقی می شوند.

وی تصریح کرد: این گروه ها باید بتوانند مطالبه گری را به سطح جامعه آورده و به منشور قالب اجرایی بدهند که اگر در طی یک سال آینده این اتفاق نیفتد و در درون جامعه گفتمان سازی ایجاد نشود، به احتمال زیاد منشور با شکست مواجه شده و به تبع آن قدم های بعدی در مشهد و سایر شهرها بسیار مشکل خواهد بود، لذا نیازمند همکاری و کمک همه مردم و شهروندان هستیم تا بتوانیم در مورد چگونگی اجرای منشور بحث کنیم.

حسینی پویا در خصوص اقداماتی که تاکنون شورا برای اجرایی شدن منشور حقوق و مسئولیت های شهرنشینی مشهد انجام داده گفت: می توان به مصوبه های شهر دوستدار کودک و شهر قابل دسترس برای همه به ویژه جانبازان معلولان و افراد کم توان شامل سالمندان و زنان باردار اشاره کرد.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: همچنین مصوبه دیگری در دست طراحی داریم برای آماده شدن فضاهای شهر ویژه دوچرخه سواری و پیاده مداری و دیگر دستور کار شورا در موضوع تامین امنیت بانوان در فضاهای شهری است.

وی عنوان کرد: در تعامل با وزارت کشور و شهرداری مشهد موافقت تاسیس اداره‌ای در شهرداری مشهد با عنوان شهر همگان گرفته شده تا به مجموعه موضوعات اشاره شده در حوزه کودکان، جانبازان و معلولان، امنیت زنان و پیاده مداری و دوچرخه سواری بپردازد.

در این نشست نمایندگان و مدیران سمن ها و انجمن های مردمی شهر مشهد از جمله موسسه حمایتی و توانمندسازی قلب‌های مهربان خورشید هشتم به بیان دغدغه های خود در موضوع حقوق شهروندی و خواسته‌های اقشار تحت حمایت و ارتباط خود پرداخته و هر کدام از زاویه دیده تخصصی نیازمندی‌های اجرایی و تئوریک منشور را مورد بحث قرار دادند.

حقوق سالمندان شهرنشینی مشهد شورای اسلامی شهر مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر