کد خبر: 797883 A

مودودی مطرح کرد:

سرپرست سازمان توسعه و تجارت ایران گفت: گمرک دوغارون با بیش از100 سال قدمت یکی از کلیدی‌ترین گمرکات مرزی کشور محسوب می‌شود و همجواری آن با کشور افغانستان زمینه برای توسعه ارزی فراهم کرده است.

محمد رضا مودودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تایباد، اظهار کرد: فراهم کردن بسترهای لازم و ارائه تسهیلات مطلوب به تجار و سرمایه گذاران خارجی و داخلی در مرز دوغارون سبب توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار می‌شود.

وی افزود: بازارپسندی کالاهای ایرانی در افغانستان سبب شده صادرات و ترانزیت از طریق این معبر رسمی با افزایش چشمگیری مواجه باشد اما در این میان زیرساخت‌ها برای تجار ایرانی که قرار است در این زمینه فعالیت کنند در حد مطلوبی نیست.

مودودی با توجه به صادرات سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از ایران به افغانستان مطرح کرد: این آمار صادرات نشان دهنده تقاضای بالا در کشور همسایه است که عامل مهمی برای رشد تولیدکنندگان داخلی و فروش کالاهای ایرانی است.

سرپرست سازمان توسعه و تجارت ایران تصریح کرد: با توجه به مشکلات موجود در کشور افغانستان از لحاظ امنیت باید زمینه‌های لازم جهت آسودگی خاطر تجار برای صادرات کالاهای مورد نیاز در کشور مقابل فراهم شود و مرز دوغارون با امنیت بالایی که دارد بهترین فرصت در این امر مهم است از طرفی بالا رفتن حجم صادرات از طریق این گذرگاه فرثصت شغلی در منطقه را فراهم می‌کند.

مودودی بیان کرد: آسان‌سازی روند صادرات، ترازیت و واردات می‌تواند گامی مثبت و محکم در جهت برقراری روابط دو سویه باشد و این اقدام زمینه‌ساز رونق اقتصادی در ایران خواهد بود.

وی صادرات محصولات کشاورزی از سمت مرز دوغارون به کشور افغانستان را عاملی دیگر در رشد و توسعه اقتصادی دانست و گفت: با توجه به اینکه استان خراسان رضوی یکی از قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌شود باید در حوزه فرآوری محصولات کشاورزی به سمت بازارهای هدف در افغانستان نگاه ویژه‌ای شود.

افغانستان ایران تجارت رشد گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر