کد خبر: 796455 A

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرعت وزش طوفان در شمال سیستان و بلوچستان به 115 کیلومتر بر ساعت رسید

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود دیانتی اظهار داشت از دیروز شدت طوفان در شمال استان افزایش یافت و سرعت آن به ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت رسید.
 
دیانتی افزود: وزش این طوفان شدید شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زابل را تا ۵۰۰ متر کاهش داد و موجب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به ۳۸۶۳ میکروگرم بر متر مکعب معادل ۲۶ برابر حد مجاز برسد.
 
وی ادامه داد: وزش باد شدید و گردوخاک در سایر شهرستان‌های شمالی سیستان و بلوچستان نظیر زهک، هیرمند و هامون نیز ادامه یافت و موجب کاهش شدید دید افقی و کیفیت هوا در این مناطق شد.
 
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: وزش باد‌های ۱۲۰ روژه از اواخر وقت سه شنبه در شمال استان شدت گرفت و امروز در شدیدترین حالت نسبت به سه روز اخیر قرار گرفت.
 
دیانتی گفت: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های جوی همچنان وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه دارد. وزش این باد‌های شدید در برخی نقاط شمال استان منجر به تشکیل طوفان گردوخاک و طوفان شن می‌شود که پیامد آن کاهش شدید دید، کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد ناوگان حمل و نقل و افزایش غبار در زاهدان و سایر نقاط استان است.
 
وی تصریح کرد: توصیه می‌شود بیماران قلبی و تنفسی، کودکان و سالمندان از تردد‌های غیر ضروری در مناطق تحت تاثیر طوفان اجتناب کنند. همچنین با توجه به شدت وزش باد توصیه می‌شود از کار و فعالیت در ارتفاعات و ساختمان‌های بلند در زمان وزش توفان خودداری شود.

غلامعلی رفعت رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زابل نیز در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره مراجعان بیماران و مصدومان جاده ای براثر گرد و خاک ناشی از بادهای 120 روزه استان سیستان بلوچستان اظهار داشت: از ابتدای روز چهارشنبه گذشته شانزدهم مردادماه تا کنون تعداد 122 نفر به مراکز درمانی شهرستان زابل مراجعه کرده اند که این افراد به دلیل مشکلات چشمی، تنفسی، قلبی و تصادفات ناشی از طوفان بودند.

رفعت ادامه داد: از این تعداد بیمار 28 نفر بستری شدند و مابقی نیز از خدمات درمانی سرپایی بهره‌مند شدند.

 

سالمندان سیستان و بلوچستان مراکز درمانی وزش باد هواشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر