کد خبر: 794606 A

مدیرکل محیط زیست خوزستان تشریح کرد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان علت کاهش آبگیری تالاب هورالعظیم را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد اشرفی گفت: در هورالعظیم شکاف‌هایی برای هدایت سیلاب ایجاد شده بود که هنوز مسدود نشده‌اند و با این وجود آبگیری تالاب هورالعظیم از پارسال هم کمتر می‌شود.
 
وی افزود: در زمان سیلاب، حدود ۶۰۰ مترمکعب بر ثانیه آب وارد تالاب شادگان می‌شد و از نظر سطح آب در تیرماه سال گذشته ۷۸ هزار هکتار از سطح تالاب شادگان در بخش شیرین تالاب تحت پوشش آب قرار گرفته بود که در حال حاضر ۹۹ هزار هکتار از سطح تالاب شادگان تحت پوشش آب قرار گرفته و وضعیت نسبی خوبی دارد.
 
اشرفی بیان داشت: حجم آب تالاب شادگان تا پایان تیرماه سال ۹۷، یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون مترمکعب بود که در حال حاضر میزان آب این تالاب ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب است و تقریبا رشد ۱۰۰ درصدی داشته است. همچنین حجم نهایی ذخیره تالاب شادگان ۳ میلیارد مترمکعب است.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: پارسال تالاب هورالعظیم یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون مترمکعب آب داشت که اکنون یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون مترمکعب آب دارد و  مخازن هورالعظیم تا ۴ میلیارد مترمکعب گنجایش دارند.
 
این مقام مسئول ادامه داد: پارسال ۷۸ هزار هکتار از سطح تالاب هورالعظیم زیر پوشش آب بود که امسال حدود ۹۹ هزار هکتار از وسعت تالاب تحت پوشش آب قرار دارد که شرایط نسبتا مناسبی دارد.
 
وی افزود: تالاب بامدژ در سال گذشته ۵۷ میلیون مترمکعب آب داشت که اکنون ۸۳ میلیون مترمعکب آب دارد و حداکثر ظرفیت آن ۱۰۰ میلیون مترمکعب است.

پوشش تالاب حفاظت محیط زیست محیط زیست حجم آب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر