کد خبر: 794503 A

معاون صید هرمزگان از لغو طرح دریابست با توجه به مسائل اجتماعی و اقتصادی برای سال جاری خبرداد.

به گزارش ایلنا، محمد جوانمرد با اشاره به اهمیت برنامه ریزی و همچنین داشتن برنامه گفت: با توجه به آغاز فصل صید میگو در استان هرمزگان طی چند ماه آینده شیلات استان در نظر داریم با همکاری و تعامل با بخش های مرتبط فصل صید میگوی خوبی را برای صیادان استان شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه با کنترل صید غیر مجاز و نظارت های دقیق بر نحوه صید و همچنین همکاری و تعامل خود صیادان می توان شاهد  تداوم صید اصولی و پایدار بود گفت: بدون شک نقش یگان حفاظت منابع شیلات آبزیان در این بین بسیار مهم است که نیاز مند همراهی خود صیادان است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان با اشاره به اینکه شیلات هرمزگان با ممنوعیت صید در برخی زمانها و مکانها و نیز تعیین نوع آلات صید و صیادی و ... زمینه لازم جهت حفاظت از منابع آبزیان را فراهم کند گفت: اما با همه این اینها نقش مهم و کلیدی را خود صیادان ایفا می کنند.

وی سهولت دسترسی به ادوات غیرمجازصید ، تهیه شناورهای غیرمجاز و زمینه فروش آسان صید‌های غیرمجاز در بازار و کمبود نیروهای یگان حفاظت از منابع آبزیان را از عوامل افزایش صید غیرمجاز در هرمزگان عنوان کرد.

جوانمرد همچنین با اشاره به مسائل اجتماعی و اقتصادی و شرایط متفاوت صید و صیادی در نقاط مختلف استان از لغو  اجرای طرح دریابست  برای سال جاری خبر داد و افزود: امکان سنجی،  کارشناسی و همفکری با جامعه صیادی جهت اجرای این طرح برای سال آینده در دست اقدام است.

وی از جمع آوری  و تخلیه ادوات صید غیر مجاز از بنادر صیادی با اخذ مجوزهای قانونی لازم، تقویت یگان حفاظت منابع شیلات هرمزگان، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در رابطه با آثار مخرب صید غیر مجاز، ایجاد حساسیت های لازم با برگزاری نشست با مسئولان شهرستانی (فرمانداران، بخشداران و ...) را از اهم مصوبات این نشست خواند.

در ادامه نماینده پژوهشکده و اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در خصوص صید میگوی نابالغ موزی ابزار نگرانی کرد و گفت: در صورت ادامه صید میگوی نابالغ خسارات جبران ناپذیری به ذخایر این آبزی وارد می شود.

 مومنی تصریح کرد: همه ساله پیش ازآغاز صید رسمی و مقرر، شناورهای غیر‌مجاز اقدام به صید میگوهایی می‌کنند که به دلیل ریزبودن ارزش تجاری ندارند و این موضع نه تنها عرصه را برای صیادانی که مجوز صید قانونی دارند تنگ می کند بلکه به ذخایر آبزیان نیز صدمات جبران ناپذیری وارد می کند.

 

اجتماعی و اقتصادی عمان کارشناسی هرمزگان برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر