کد خبر: 792995 A

توسط اداره دامپزشکی خراسان رضوی انجام می شود ؛

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد گفت:پرونده گوشت های غیر بهداشتی در هتل های مشهد در دامپزشکی خراسان رضوی در دست بررسی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد،  محمد جوادی نژاد در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: موضوع ادعای کشف دو تن گوشت آلوده در هتل‌های پنج ستاره مشهد در دست بررسی است و باید توجه داشت که مفهوم گوشت آلوده با غیر بهداشتی متفاوت است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد گفت: تا کنون ۲۰۷ کیلوگرم از گوشت های کشف شده غیر بهداشتی تشخیص داده شده اند که البته هنوز صاحب کالا می تواند به این نتیجه اعتراض کند.

وی ادامه داد: شش بازرس از ۱۵ بازرس دامپزشکی در چهار پرونده گوشتهای غیر بهداشتی در هتل های مشهد نقش داشته اند.

رئیس شبکه دامپژشکی شهرستان مشهد گفت: در روز اول بازرسی به دلیل انجماد محموله نمی توان بازرسی دقیقی انجام داد به همین دلیل محموله صورتجلسه شده و به مرحله ارزیابی می رود و در این پرونده با توجه به بررسی ها و آزمایش های انجام شده به  جز ۲۰۷ کیلوگرم بقیه محموله آزاد شد.

جوادی نژاد افزود: در تخم مرغ موضوع نشانه گذاری مطرح است که در همین بازرسی ها بیش از ۴۰۰ کیلوگرم تخم مرغ نشانه گذاری نداشته اند و اگر یک مرغداری مقداری از تخم مرغ هایش نشانه گذاری نداشته باشد معدوم نمی شود بلکه باید مراحل انجام آزمایش را طی کند و به علت نداشتن هویت برای خریدار کالای فاقد هویت تلقی  می شود.

وی ادامه داد: در این پرونده ها از تخم مرغ فاقد نشانه تا انجماد غیر اصولی بنا به خود اظهاری هتل وجود داشت  که چهار نوع محصول شامل ۲۰۷ کیلوگرم به آزمایشگاه رفت و جواب آزمایش نیز آمد و طبق قانون نیز جواب آزمایش را باید ابلاغ کنیم  اما صاحبان هتل حق اعتراض دارند.

رئیس شبکه دامپژشکی شهرستان مشهد گفت:بر اساس آن چه قانون گذار تعیین کرده است از نظر کارشناسی دامپزشکی سه کلمه "آلوده، فاسد و غیر بهداشتی" با هم تفاوت دارند و کاش کل این محموله جمع زده نمی شد.

جوادی نژاد افزود: از چهار محموله همان ابتدا یک مورد انطباق خورده و  فقط برای ۲۰۷ کیلوگرم آن عدم انطباق با قواعد بهداشتی اعلام شده است که به هتل ها اعلام شده و با اعتراض آن ها نمونه ها برای آزمایش به تهران می رود و در نهایت پس از تائید در تهران پرونده به دادسرا ارسال و  در آن جا تعیین تکلیف می شود.

وی اضافه کرد: کل محموله ها دو هزار و ۲۳۲ کیلوگرم بوده که آزمایش برای ۲۰۷ کیلوگرم  عدم انطباق با قواعد بهداشتی اعلام شده است.

ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این نشست با بیان این که از بازرسی های سر زده از  تاسیسات گردشگری استقبال می کنیم گفت: در سال گذشته این اداره کل شش هزار و ۶۰۰ مورد نظارت انجام داده است و از هر هتل به طور متوسط سه بار در هفته بازدید شده است.

معاون هماهنگی مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز گفت: اگر چه کوتاهی در سلامت جامعه پذیرفته نیست اما از طرفی دیگر رعایت آرامش روانی و جو جامعه نیز از اهیمت زیادی برخوردار است.

محمد صادق براتی افزود: اگر چه بازدیدها باید سر زده باشد و ما هم این امر را تائید می کنیم اما مصوبه ای داشتیم که بازدیدها مشترک انجام شود و میراث فرهنگی نیز حضور داشته باشد و تا زمانی که تخلفی تائید نشده است و تائید علوم پزشکی یا دامپرشکی نرسیده است منعکس نشود.

وی ادامه داد: اکنون مشخص شد که از دو تن گوشت های اشاره شده هنوز ۲۰۷ کیلوگرم مشکوک است بنابراین تا تخلف و جرمی ثابت نشده است باید از رسانه ای کردن آن خودداری شود.

 تیر ماه سال جاری در پی اجرای طرح بازرسی از هتل ها، دو تن گوشت غیربهداشتی و فاسد از چهار باب هتل پنج ستاره در هسته مرکزی شهر مشهد کشف و ضبط شد که خبر آن نیز رسانه ای شد و در پی تکذیب این موضوع در یکی از رسانه ها ششم مرداد ماه امید جلیلی رئیس شعبه سیار تعزیرات حکومتی خراسان رضوی اعلام کرد که استفاده از گوشت غیر بهداشتی در چهار هتل پنج ستاره توسط اداره دامپزشکی مشهد تایید و پرونده به تعزیرات حکومتی ارجاع شده است.

دادسرا گوشت مشهد دامپزشکی دامپزشکی خراسان رضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر