کد خبر: 792978 A

رحیمی به ایلنا خبر داد:

مسئول واحد بیمار‌ی‌های مرکز بهداشت شهرستان بردسکن گفت: نوجوان 16 ساله ای بر اثر تماس با حیوان آلوده به سیاه زخم جان خود را از دست داد.

حمزه رحیمی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در بردسکن گفت: کشتار غیر اصولی و مصرف جگر خام و نیم پز گوسفند آلوده به سیاه زخم توسط یک جوان 16 ساله در یکی از روستاهای شهرستان بردسکن در اوایل مرداد ماه سبب شد، نامبرده ابتدا دچار علائم بیماری گوارشی ( دل درد و دل پیچه، تهوع و استفراغ) شود.

وی عنوان کرد: این جوان به پزشک مراجعه و تحت درمان سرپایی قرار می گیرد ولی روز بعد در اثر شدت علائم بیماری در بیمارستان بستری و به بیمارستان شهید مدرس کاشمر اعزام می شود.

وی اظهار داشت: متاسفانه بیمار با توجه به حال عمومی نامناسب و با تشخیص مننژیت آنتراکسی که از عوارض سیاه زخم ( شاربن ) است، فوت کرد.

مسئول واحد بیماری های مرکز بهداشت بردسکن از عموم مردم خواست که رعایت مسائل بهداشتی را در رابطه با برخورد و تماس با حیوانات داشته باشند و از خوردن جگر خام ونیم پز، گوشت نپخته و همچنین مصرف گوشت و سایر امعاء و احشاء دام بیمار خودداری کنند.

وی همچنین توصیه کرد گوشت تازه به مدت 24 ساعت در یخچال نگهداری و رعایت مسئله پیش سرد را داشته باشند  ، واکسیناسیون دامها بر علیه بیماری آبله، شاربن، تب مالت و ... انجام گردد  و از تماس با لاشه و امعاء و احشاء و ترشحات تازه دام ذبح شده خودداری و در صورت نیاز به ذبح و تماس با حیوان از وسایل حفاظت فردی استفاده کنند و از  مصرف شیر و فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه خودداری شود.

مسئول واحد بیماری های مرکز بهداشت بردسکن در رابطه با بیماری سیاه زخم اظهار داشت: سیاه زخم یک بیماری عفونی(میکروبی) حاد قابل انتقال بین انسان و حیوان است که معمولا بر پوست اثر می کند ولی به ندرت دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و این بیماری انواع مختلفی دارد.

وی گفت: نوع جلدی پس از طی دوره کمون معمولا ضایعاتی  در نقاط مختلف بدن روی پوست ظاهر می شود که سیاهرنگ است.

و نوع گوارشی به دنبال خوردن باسیل آنتراسیس از طریق غذا یا آب آلوده ایجاد می شود که آن علائم شامل تهوع، استفراغ، تب، دل درد، استفراغ خونی و اسهال خونی است که حتی در صورت شروع زود هنگام درمان، توکسمی و شوک ایجاد شده و منجر به مرگ می شود و نوع ریوی به صورت فوق حاد است که علائم با تب، لرز، سردرد، درد عضلانی و به طور ناگهانی بیمار دچار تنگی نفس، سیانوز، اختلال هوشیاری، کما و مرگ می‌شود.

حیوان شیر گوشت واکسیناسیون جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر