کد خبر: 792408 A

مدیر جهاد کشاورزی تربت حیدریه از برداشت بیش از ۱۸ هزار تن گندم در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، محمدرضا عباسپور در این خصوص گفت: پیش بینی می شود میزان تولید گندم در سال زراعی جاری نسبت به سال زراعی گذشته ۳۶ درصد افزایش داشته باشد.

وی سطح زیر کشت محصول گندم در تربت حیدریه را ۶ هزار و ۴۱۰ هکتار ذکر کرد و افزود: با تمهیدات صورت گرفته، ۳۵ دستگاه کمباین، محصولات کشاورزان این شهرستان را جمع‌آوری می کنند.

وی با بیان اینکه برداشت گندم دیم از سطح پنج هزار هکتار اراضی این شهرستان نیز در حال انجام است اظهار داشت: اداره غله و بازرگانی با همکاری ۲ مرکز خرید سازمان تعاون روستایی خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان تربت حیدریه را بر عهده دارند و پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت میزان خرید گندم از مرز ۱۸ هزار تن بگذرد.

عباسپور میزان خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان این شهرستان در سال زراعی گذشته را ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرد و گفت: برداشت گندم در سال زراعی جاری به علت پراکنش مناسب باران، افزایش چشمگیر داشته است.

وی افزود: خرید گندم در تربت حیدریه تا شهریور ماه ادامه دارد و مراکز خرید تعاونی روستایی آماده خرید این محصول از کشاورزان است.

وی به صدور مجوز گلخانه در مقیاس کوچک در این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: مجوز ایجاد گلخانه تا سقف ۳۰۰ متر مربع و در داخل محدوده طرح هادی روستاها با هدف اشتغال روستاییان به ویژه زنان روستایی و کاهش مصرف آب، صادر می شود.

عباسپور گفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون ۴۱ پروانه تاسیس گلخانه در مقیاس کوچک در تربت حیدریه صادر شده است.

۷۹ درصد نیروی کار تربت حیدریه در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمین های زراعی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.

بخش کشاورزی تربت حیدریه با تولید ۳۷ نوع محصول زراعی و ۳۱ نوع محصول باغی از جایگاه خاصی در استان خراسان رضوی برخوردار است.

اشتغال جهاد کشاورزی زنان مشهد گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر