کد خبر: 792333 A

رئیس اداره منابع طبیعی مهاباد:

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: بر اثر بروز آتش‌سوزی در مراتع و مزارع روستای «تیکانلوجه» این شهرستان ۲۳ هکتار طعمه حریق شد.

به گزارش ایلنا، مجید پاتو در این باره اظهار داشت: این آتش‌سوزی در مراتع روستای تیکانلوجه گزارش و پس از چند ساعت تلاش بی‌وقفه ماموران آتش‌نشانی، جوامع محلی و ماموران منابع طبیعی مهاباد مهار شد.

وی از تلاش‌ها و حضور به موقع ماموران آتش‌نشانی و اهالی روستای تیکانلوجه مهاباد برای مهار این آتش‌سوزی قدردانی کرد و ادامه داد: با توجه به پوشش گیاهی مناسب این منطقه در صورتی که مأموران و مردم محلی با هم همکاری نمی‌کردند، احتمال داشت زبانه‌های آتش گسترده‌تر شود و حتی به مزارع مجاور نیز خسارت وارد کند.

پاتو افزود: میزان خسارت‌های وارد شده به مراتع و مزارع این منطقه و همچنین علت وقوع این حادثه توسط کارشناسان در حال بررسی است.

وی بیان کرد: امسال با توجه به پوشش گیاهی مناسب در مراتع و جنگل‌های این شهرستان احتمال آتش‌سوزی در این مناطق به مراتب بیشتر از سال‌های گذشته است و شهروندان در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی مراتب را با سامانه ۱۵۰۴ به منابع طبیعی اطلاع دهند.

پاتو گفت: در سال زراعی جاری تاکنون بیش از ۸۰ هکتار از مراتع این شهرستان طعمه حریق شده و خسارت زیادی به ذخیره گیاهی این مناطق وارد کرده است.

سال گذشته ۲۰۰ مورد آتش‌سوزی در مراتع مهاباد اتفاق افتاد که در این آتش سوزی‌ها در مجموع ۱۲۰ هکتار از مراتع این شهرستان طعمه حریق شد.

در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است، در این شهرستان بیش از یکهزار هکتار جنگل در منطقه «کاولان و کوران»؛ ۱۰۰ هکتار جنگل‌های مصنوعی و ۸۸ هکتار را ذخیره گاه جنگلی وجود دارد.

روستای تیکانلوجه در ۱۵ کیلومتری شرق مهاباد و در مسیر مهاباد به بوکان قرار دارد

آتش سوزی پوشش جنگل منابع طبیعی منابع طبیعی و آبخیزداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر