کد خبر: 792081 A

داوری مطرح کرد؛

عضو هیئت مدیره کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: در استان خراسان رضوی در حدود ۱۴۵هزار کارگر ساختمانی وجود دارد که از این تعداد حدود ۷۵هزار نفر دارای بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، محمدرضا داوری گفت: همچنین در شهر مقدس مشهد نیز ۶۲هزار کارگر ساختمانی شناسایی شده اند که حدود ۴۰ هزار نفر آنها از خدمات بیمه ای استفاده می کنند.

داوری بیان داشت: در جلسه انجمن کارگران ساختمانی کشور قول مساعدت مبنی بر تخصیص سهمیه جدید به استان ها در مردادماه ارائه شد که در صورت عملیاتی شدن این موضوع تعداد زیادی از کارگران ساختمانی در استان خراسان رضوی از صف انتظار برای دریافت بیمه تامین اجتماعی خارج خواهند شد.

وی افزود: از سال ۱۳۸۹ که موضوع بیمه کارگران ساختمانی اجرایی شد ، امید در این قشر از جامعه افزایش پیدا کرده است و هر هفته شاهد بازنشسته شدن تعدادی از آنها هستیم ،در حال حاضر هر کارگر ساختمانی باید ماهیانه ۱۳۱ هزار تومان حق بیمه پرداخت کند و زمانی که به سن بازنشستگی برسد بستگی به تعداد سال هایی که بیمه پرداخت کرده است از مزایای بازنشستگی بهره مند خواهد شد.
عضو هیئت مدیره کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور بابیان اینکه شهرداری مشهد در مورد بیمه کارگران ساختمانی باید طبق قانون عمل کند،تصریح کرد:کارگران ساختمانی قشری مظلوم هستند که به جز بیمه از هیچ حمایت و پشتوانه دیگری بهره مند نیستند و نیاز است دولت و مجلس شورای اسلامی توجه جدی به آنها داشته باشند.

وی با بیان اینکه تعامل خوبی بین انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان با سازمان تامین اجتماعی، اداره کار و تعاون و سازمان فنی و حرفه ای بر قرار است، اظهار داشت: برای اولین بار در کشور شعبه اقماری کارگران ساختمانی در شهرمشهد به آدرس خیابان طبرسی شمالی ، بین طبرسی شمالی ۶و۸ افتتاح شده است که از تمام کارگران ساختمانی در شهر مشهد تقاضا می گردد برای انجام هر اقدامی در زمینه بیمه تامین اجتماعی از جمله صدور و دریافت فیش بیمه، تمدید دفترچه و بررسی پرونده بیمه تنها به این شعبه مراجعه کنند و از رفتن به کارگزاری ها و شعب دیگر تامین اجتماعی در سطح شهر مشهد پرهیز کنند.

داوری با بیان اینکه بیمه کارگران ساختمانی به سمت واقعی شدن پیش می رود، افزود:اگرچه از زمان اجرای بیمه کارگران ساختمانی، عده ای با رابطه و رانت اقدام به دریافت کارت مهارت کرده و سپس از سهمیه بیمه کارگران ساختمانی استفاده می کردند که در بین آنها پزشک، وکیل، بنگاه داراملاک و مشاغل دیگر وجود داشتند، اما از سال ۱۳۹۲ که بررسی ها دقیق تر شد و مراحل بازرسی و تحقیق میدانی به فرآیند بیمه کارگران ساختمانی افزوده شد در حدود ۵هزار و ۷۰۰ نفر که به صورت غیر قانونی از بیمه کارگران ساختمانی استفاده می کردند در شهر مشهد شناسایی و علاوه بر قطع بیمه ، سوابق آنها نیز حذف گردید.

عضو هیئت مدیره کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت:اگرچه شاید هنوز تعداد از افراد باشند که به صورت غیر قانونی از مزایای بیمه کارگران ساختمانی در حال استفاده هستند که با طراحی سامانه جدیدی در این زمینه این تعداد نیز مورد شناسایی قرار خواهند گرفت. 

وی با اشاره به اینکه بالغ بر ۵۰ درصد کارگران ساختمانی استان دارای مهارت هستند، افزود: وضعیت اشتغال کارگران ساختمانی در سال رونق تولید مناسب است و به طور میانگین تنها در حدود ۲۰ درصد از آنها بیکار هستند. 

استان خراسان رضوی اشتغال تامین اجتماعی مشهد هیئت مدیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر