کد خبر: 788757 A

گزارش ایلنا از بافت تاریخی قلعه فیروزآباد میبد ؛

بازهم لودرها و برای چهارمین بار به جان بافت تاریخی میبد با قدمت نزدیک به 1500 سال افتادند. اتفاقی که باعث شد این بار نیز دادستانی برای توقف در روند تخریب حکم صادر کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هیات امنای چاه کشاورزی شهر میبد بار دیگر به جان بافت تاریخی این شهر افتادند تا با حفاری‌ داخل این بافت آب را از چاه کشاورزی شهر به زمین‌های کشاورزی برسانند.تخریب‌کنندگان بافت تاریخی میبد برای چهارمین بار است که در اقدامی خودسرانه تصمیم به تخریب بافت تاریخی شهر به بهانه آبرسانی به زمین‌های کشاورزی کرده‌اند.

حفاری‌ها که از دو روز گذشته در بافت تاریخی میبد آغاز شده بود منجر به کشف یک سازه معماری تاریخی در زیر خاک شد.

تخریب‌گران بافت تاریخی میبد اقدام به حفاری حدود 80 متر از این بافت به عمق 5 متر کردند و دادستانی یزد نیز ساعاتی پس از این اقدام حکم توقف تخریب‌ها را صادر کرد.

بررسی‌های ایلنا نشان می دهد عده‌ای منافع طلب  به عنوان نمایندگان چاه کشاورزی و  به نام مردم اقدام به تخریب آثار تاریخی و انتقال آب از قنات و مسیر سیصد ساله می کنند. بر این اساس انتقال آب از قنات و مسیر سیصد ساله به درون لوله به صورت موازی با قنات صورت می‌گیرد ، این موضوع در حالی است که این افراد به اخطارها و مخالفت‌های صریح اداره میراث فرهنگی و کارشناسان مربوط بی‌توجه بوده و  اهمیت نداده‌اند تا اینکه دادستانی در این زمینه حکم توقف می دهد.

این اقدام ضمن اینکه موجب از بین رفتن مسیر گردشگری و "رختشوی خانه" قدیمی و آسیاب شده، آب جاری و پایابها که تنها جاذبه پایدار خانه های قدیمی در دل کویر هستند را با مشکلات عدیده زیست محیطی همچون زاد و ولد پشه سالک و مالاریا به ویژه در داخل قنات مواجه کرده است.

خشک شدن بستر زمین که منجر به نشست ساختمان و پدیده فرو نشست و فرو چاله می شود نیز از دیگر مشکلاتی است که به دلیل تعرض و تخریب آثار تاریخی و انتقال آب از قنات بوجود آمده است.

اگرچه با پی‌گیری‌های میراث فرهنگی یزد با متخلفان و متعرضان به آثار تاریخی برخورد شد و  کار حفاری با دستور دادستانی میبد تعطیل شد ،اما به نظر می رسد برخورد قاطعانه با این افراد به منظور حفاظت و صیانت از آثار تاریخی باید با شدت بیشتری انجام شده و نظارت ها نیز مقطعی نبوده و همیشگی باشد.

وزارت جهاد کشاورزی یزد میبد سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بافت های تاریخی- فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر