کد خبر: 788564 A

معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی عنوان کرد؛

مرمت بازار تاریخی فرش مشهد نخستین پروژه مرمتی سه جانبه با همکاری شهرداری، کسبه و اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، مرجان اکبری معاون میراث فرهنگی اداره کل خراسان رضوی با بیان این مطلب گفت: بازار تاریخی فرش مشهد بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و یکی از قدیمی ترین بازارهای این کلانشهر است.

اکبری افزود: مرمت بازار فرش مشهد هم اکنون در مرحله تهیه نقشه و طرح توسط دانشگاه خیام است تا در صورت تأیید نهایی سازمان مرکزی میراث فرهنگی عملیات اجرایی مرمت آغاز شود.

وی با بیان اینکه هنوز برآورد هزینه مرمت این بازار انجام نشده، اظهار داشت: با توجه به سه جانبه بودن عملیات مرمت، مشارکت در هزینه مرمت نیز در دستور کار قرار می‌گیرد و شهرداری مشهد در این زمینه همکاری و علاقه مندی بسیار دارد.

وی گفت: بازار فرش مشهد سومین بازار تاریخی در این استان است که احیا و مرمت می‌شود.

اکبری با بیان اینکه بازار سرپوشیده نیشابور در سال ۱۳۸۱ ثبت ملی شده است افزود: قدمت این بازار به دوران زندیه، صفویه و قاجاریه باز می‌گردد و بیش از ۵۰۰ سال عمر دارد.

وی اظهار داشت: همچنین بازار سرپوشیده تاریخی سبزوار با قدمت بیش از ۵۰۰ سال مرمت و احیا شده و هم اکنون فعال است.

وی گفت: ثبت و مرمت محورهای تاریخی و بازارهای قدیمی از سال ۱۳۷۵ در دستور کار قرار گرفت و در این راستا روند ثبت و مرمت بازارهای تاریخی در خراسان رضوی نیز آغاز شد.

بازار فرش فروشان مشهد از بازارهای قدیمی این شهر است که جزئی از بازار بزرگ مشهد بوده است.

بازار بزرگ مشهد در حاشیه حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) قرار داشت که بخش اعظم آن بعد از طرح نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی تخریب شد، بنای این بازار قدیمی و از خشت و گل بوده و سقف گنبدی شکل دارد.

این بازار تاریخی 108 متر طول دارد و ۷۳  مغازه راه دسترسی به حجره‌های آن از داخل دالان بازار است.

هم اکنون یک هزار و ۵۶۱ اثر تاریخی استان خراسان رضوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

استان خراسان رضوی خراسان رضوی شهرداری فرش مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر