کد خبر: 786012 A

رییس اتحادیه تراشکاران مشهد مطرح کرد:

رییس اتحادیه تراشکاران مشهد گفت: ما برای رفع نیازهای خود احتیاجی به سایر کشورها نداریم و کشور خودمان استحقاق صادر کردن تولیدات خود را به خارج از کشور دارد به شرطی که موانع دولتی برداشته شود و به تولیدکنندگان داخلی بها و تسهیلات داده شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، محمد جواد نظامی با اشاره به اینکه اتحادیه تراشکاران مادر صنعت است، اظهار کرد: این اتحادیه با 1600 عضو شروع به کار کرد که این اعضا شامل قالب سازان، ماشین سازان، ریخته گران و قطعه سازان هستند.

وی درباره مشکلات و موانع این صنعت، اظهار کرد: صنعت با مشکلات فراوانی در حوزه بیمه، دارایی، شرکت برق، سازمان تامین اجتماعی و غیره مواجه است و همچنین مهم ترین معضل عدم حمایت دولت است.

 رییس اتحادیه تراشکاران با تاکید بر توانمندی‌های تولیدکنندگان داخلی تصریح کرد: اگر به صنعت بها داده شود در حوزه اشتغال‌زایی گام بزرگی برداشته خواهد شد و نیازی به واردات وجود نخواهد داشت، همچنین صادرات به کشور های خارجی رونق بیشتری پیدا خواهد کرد.

وی درخصوص علت تعطیلی برخی از کارگاه های قطعه سازی بیان کرد: در حال حاضر با وام‌های 18 درصدی دولت، تولید نمی‌تواند رونق پیدا کند و حتی رغبتی برای اخذ این وام ها وجود ندارد و این موجب تعطیلی کارگاه‌ها و بیکاری شمار زیادی از کارگران می‌شود.

نظامی درباره توافق اخیر دولت با قطعه‌سازان متذکر شد: دولت در حال حاضر با افزایش قیمت دلار توان واردات قطعه را ندارد، بنابراین به دنبال رونق تولید داخلی قطعات است در حالیکه حدود 10 سال پیش اولین تولیدکنندگان قطعه در خراسان شمالی فعال بودند و تمام قطعات مورد نیاز کارخانه های سایپا و ایران خودرو در داخل تولید می شد.

وی ادامه داد: به مرور به دلیل عدم پشتیبانی دولت، بیمه، اداره کار و غیره تولیدات داخلی کمرنگ شدند و کارگاه ها بدلیل به صرفه نبودن تعطیل شدند و چین با رانت‌هایی که صورت گرفت و سود سرشاری که برایش داشت جایگزین این کارگاه‌ها شد در حالی که تولیدکنندگان داخلی توانمندی‌های بسیار بالاتری دارند که امکان عدم وابستگی ما به چین و کالاهای بی‌کیفیت آن را فراهم می‌سازد.

او با اشاره به اینکه عمده واردکنندگان مواد اولیه چین و ترکیه هستند، گفت: درحال حاضر ما برای مواد اولیه نیاز به واردات داریم اما به دلیل گران شدن دلار توانایی واردات این مواد اولیه را نداریم و این موجب تعطیلی کارگاه‌ها شده است.

رییس اتحادیه تراشکاران مشهد افزود: چین از طریق واردات کالاهای بی کیفیت و بدون ضمانت به کشور ما صنعتی شد درحالی که در داخل اگر از طرف دولت توجه لازم به صنعت صورت گیرد کالاهایی به مراتب با کیفیت تر و با ضمانت تولید خواهند شد.

وی درباره میزان خودکفایی کشور در تولید قطعات و لوازم یدکی اظهار کرد: از نظر خودکفایی کارگاه‌های ما سبد کالای لوازم یدکی تولید می‌کنند و تحویل کارخانه‌ها می‌دهند و اکثر لوازم یدکی کارخانه‌ها در حال حاضر تولید داخلی کشور است.

وی درباره وظیفه دولت در رونق صنعت بیان کرد: دولت باید به جای ایجاد موانع برای تولید کنندگان داخلی با در اختیار گذاشتن مواد اولیه با کمترین واسطه و نازل‌ترین قیمت، کاهش حق بیمه واحدهای تولیدی، طرح‌های حمایتی از کارافرینان و تسهیلات کم بهره به رونق تولید کمک کند.

ترکیه خودرو دلار مشهد قطعه سازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر