کد خبر: 785848 A

فاضلی تاکید کرد:

رئیس کل دادگستری استان البرز با عنوان اینکه پایش و رسیدگی به پرونده‌های مهم با جدیت پیگیری می‌شود، افزود: حفاظت درون سازمانی با دو رویکرد حفظ کارکنان از آلودگی و انحرافات و حذف عناصر آلوده از مجموعه با جدیت رصد می‌شود.

به گزارش ایلنا، حسین فاضلی هریکندی در نخستین نشست شورای معاونین دادگستری استان البرز، ضمن تقدیر از تلاش‌های روسای سابق و اسبق دادگستری کل استان البرز گفت: البرز استانی نوپا است که از ابتدا با امکانات شهرستان تاسیس شده و دادگستری استان هم با وجود تلاش‌های انجام شده نتوانسته به شرایط ایده‌آل استانی برسد که امیدواریم در آینده با پیگیری‌هایی که انجام خواهد شد، سطح امکانات ارتقا یابد.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با اشاره به تغییرات در قوه قضائیه و انتصاب رئیس قوه قضائیه در اواخر سال 97، بیان کرد: آیت‌الله رئیسی با توجه به سبقه قضایی که داشت سند تحول قضایی را طراحی و پیشنهاد داد و پس از تایید رهبر معظم انقلاب که در حکم انتصاب مسئولیت قوه قضائیه هم به آن اشاره کردند وارد فاز عملیاتی شد.

وی اضافه کرد: این سند همانطور که رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر مسئولان قضایی فرمودند ناظر بر مبانی و اصول اساسی اسلام و انقلاب نیست بلکه شامل شیوه‌های اجرای مبانی و اصول اسلام است که نیازمند بازنگری و به کارگیری روش‌های نوین و ابتکارانه است.

تکریم ارباب رجوع و کارکنان

فاضلی هریکندی تصریح کرد: اجرای تمام ابعاد این سند در دادگستری استان البرز در دستور کار خواهد بود و در راستای اجرای متعالی آن این آمادگی را داریم تا نظرات و ایده‌های خلاقانه و مشورتی همکاران را اخذ و به کار گیریم.

وی در ادامه با تشریح برنامه‌های خود در دادگستری استان البرز گفت: تکریم یکی از اولویت‌های اصلی خواهد بود که دو بعد تکریم کارکنان و تکریم مراجعان و متهمان پیگیری می‌شود؛ باید تلاش کنیم در درجه اول عزت کارکنان قضایی و اداری دادگستری حفظ شود و بعد از آن‌ها بخواهیم با مراجعان همانگونه که با ایشان برخورد می‌شود برخورد کنند.

ضرورت کاهش ورودی پرونده‌ها و تسریع در رسیدگی

وی اضافه کرد: یکی از مصادیق تکریم، اختصاص وقت اداری برای رسیدگی به امورات مردم است، برای این منظور مسئولان دادگستری استان تلاش کنند جلسات درون‌ سازمانی را در ساعات پس از وقت اداری برگزار کنند.

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه هدف اصلی در جمهوری اسلامی خدمت‌رسانی به مردم است تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب هم بارها تاکید کرده‌اند دستگاه قضایی متعلق به مردم است و باید شرایطی فراهم کرد تا آن‌ها با رضایت از مجموعه یاد کنند.

وی موضوع افزایش سالانه ورودی پرونده و اطاله در رسیدگی‌ها را یکی از موارد تمرکز سند تحول قضایی عنوان کرد و گفت: همانطور که رئیس قوه قضائیه هم در سخنان متعدد اشاره کرده منظور از پرونده مانده پرونده‌ای است که از زمان تشکیل تا رسیدگی بیش از یکسال نگذشته باشد، در استان تلاش خواهیم کرد با بکارگیری همه ظرفیت‌ها تعداد پرونده‌های مانده به حداقل برسد.

رئیس کل دادگستری استان البرز متذکر شد: متاسفانه هر ساله به دلیل مسائل خارج از اختیارات قوه قضائیه و افزایش تورم، شاهد گرانی و بیکاری هستیم که منجر به افزایش جرایم و ورودی پرونده‌ها می‌شود که رسیدگی دقیق به این پرونده‌ها مستلزم افزایش کادر قضایی و اداری و فضای فیزیکی است.

وی بخش دیگری از اولویت‌های خود را در زمینه تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مهم و کلان عنوان کرد و گفت: پایش و رسیدگی به پرونده‌های مهم با جدیت پیگیری می‌شود و برای سرعت در تعیین تکلیف این پرونده‌ها در استان البرز دبیرخانه‌ مختص این موضوع را ایجاد خواهیم کرد.

ضرورت استفاده از مجازات جایگزین حبس

کاهش جمعیت کیفری و تعداد زندانیان یکی از اولویت‌های اصلی رئیس قوه قضائیه است که فاضلی هریکندی در زمینه پیگیری این سیاست در استان بیان کرد: کرج میزبان چهار زندان بزرگ کشور است و مشکلات موجود این زندان‌ها در استان ملموس است؛ باید قضات از ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی خود استفاده کنند تا افراد کمتری به زندان معرفی شوند و حتی‌المقدور از ظرفیت آزادی مشروط و مجازات‌های جایگزین حبس در جرایم سبک استفاده شود.

وی افزود: در موضوع مهریه و اعسار نیز با توجه به تاکید مراجع عظام بر کاهش استفاده از حبس در مورد افرادی که امکان مالی یا دارایی شناسایی شده ندارند، باید از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده شود.

بخش مهمی از برنامه‌های فاضلی هریکندی بر تحول در دادگستری استان البرز متمرکز است که وی در این باره بیان کرد: سلامت در دستگاه قضایی و حفظ آن از اولویت‌های مهم خواهد بود و با اینکه قوه قضائیه متولی برخورد با فساد است ولی همانطور که مقام معظم رهبری هم فرموده‌اند در برخورد با فساد داخلی و بیرونی، اولویت در برخورد با فساد درون قوه قضائیه است.

وی افزود: حفاظت درون سازمانی با دو رویکرد حفظ کارکنان از آلودگی و انحرافات و حذف عناصر آلوده از مجموعه با جدیت پیگیری می‌شود و با هرنوع فساد و ناسلامتی در مجموعه‌ای که یادگار شهدا است بی‌رحمانه برخورد خواهد شد.

برگزاری جلسات خارج از ساعات اداری

وی با اشاره به شرایطی که به دلیل تحریم‌های ظالمانه بر کشور تحمیل شده گفت: ما امروزه درگیر تروریسم اقتصادی هستیم که به مراتب سخت‌تر از جنگ است و این شرایط اقتضا می‌کند برای خنثی کردن توطئه دشمنان مدیران فعالیت‌های جهادی داشته باشند؛ کلیه جلسات استانی دادگستری در ساعات پس از وقت اداری برگزار خواهد شد و دیدارها با همکاران قضایی و اداری نیز عمدتا در ساعات بعد از وقت خدمات‌رسانی به مردم انجام می‌شود.

رییس کل دادگستری البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر