کد خبر: 785340 A

رئیس‌جمهور در جمع مردم شیروان:

رئیس جمهور گغت: ما مشکل داریم و در شرایط سختی زندگی می‌کنیم، ولی دست به دست هم داده ایم و از مشکلات عبور خواهیم کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جمع مردم استان خراسان شمالی در شهر شیروان با بیان اینکه ۱۴ ماه است بزرگترین قدرت اقتصادی و نظامی دنیا سخت‌ترین تحریم‌ها را به ملت ایران تحمیل کرده است، افزود: این تحریم اگر علیه هر ملتی دیگری می‌شد آن ملت را از پای در می‌آورد، اما ملت قهرمان، غیور، هوشمند و مقاوم ایران اسلامی در طول این ۱۴ ماه با قدرت در برابر آنها ایستادگی کرده است.

وی گفت: در هر مسیری که آمریکایی‌ها در این ۱۴ ماه، چه در مسیر‌های اجتماعی، سیاسی و حقوقی پیش رفتند شکست خوردند.

رئیس جمهور افزود: در سازمان ملل و در اجتماعات گوناگون و در هفته اخیر حضورشان در آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان داد هیچ کشوری در دنیا به ادعای آنها اعتنا نکرد و در اجلاس شورای حکام و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جز آمریکا و یکی دو کشور دیگر، همه کشور‌های جهان از ملت ایران حمایت کردند.

روحانی گفت: این به معنای پیروزی و موفقیت ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: در دادگاه بین المللی که ما از آمریکا شکایت بردیم، در مرحله اول این دادگاه آمریکا محکوم شد، در افکار عمومی دنیا نیز آمریکا محکوم است و در منطقه ما آمریکا در افغانستان، عراق، سوریه و اخیراً در یمن دچار شکست شده است.

رئیس جمهور گفت: اگر کسی امروز ادعا کند ملت ایران در سایه این فشار‌ها در اراده اش تزلزل ایجاد شده، این سخن ناروا، ناصحیح و دورغ است.

وی افزود: اگر کسی مدعی شود ایران اسلامی، نظام، ملت ما و دولت ما ناکارآمد است و نتوانسته است به مشکلات مردم توجه کند سخنی ناروا و ناصحیح گفته است. آنهایی که می‌گویند ملت ایران از مسیر پیشرفت بازداشته شده حرف‌شان ناصحیح است.

رئیس جمهور گفت: در این سفر کانال‌های انتقال آب در منطقه سد چندیر افتتاح خواهد شد.

روحانی افزود: در سایه این سد آبرسانی به ۳۰ روستا و آبیاری ۵۶۰ هکتار و اشتغال زایی برای ۲ هزار و ۵۰۰ نفر تأمین می‌شود.

وی گفت: این یکی از طرح‌های مهمی است که امروز در چندیر افتتاح خواهد شد.

رئیس جمهور افزود: ما در آغاز انقلاب فقط ۷ هزار مگاوات برق داشتیم و در آغاز دولت یازدهم در سال ۹۲ برق ما ۶۹ هزار مگاوات بود و امروز به ۸۱ هزار مگاوات رسیده است.

روحانی گفت: در طول این ۶ سال ۱۲ هزار مگاوات برق اضافه شده است.

وی افزود: آنهایی که می‌گویند ملت ایران و کشور ایران از مسیر پیشرفت بازداشته شده است و آنهایی که در کاخ سفید ادعا می‌کنند ما اقتصاد ایران را منجر به شکست می‌کنیم بدانند این حرف‌شان ناصحیح و نارواست.

رئیس جمهور گفت: در این دولت سالانه حدود ۲ هزار مگاوات برق افتتاح شده است.

روحانی افزود: ما در آغاز انقلاب ۱۹ سد داشتیم و در آغاز دولت ما در سال ۹۲ دارای ۱۴۴ سد بودیم که امروز ۱۷۹ سد ملی در کشور فعال است.

وی گفت: در طول این ۶ سال، ۳۵ سد را تکمیل و افتتاح کردیم و معنای آن این است که ملت ما در مسیر احیا و حرکت کشور تلاش خود را روز افزون می‌کند.

رئیس جمهور افزود: در این سفر دولت تصمیم گرفته است ۸۱۱ میلیارد تومان طرح را آغاز کند.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی گفت:​ در سفر سال ۹۴ بخشی که از قول‌هایی که به شما داده بودیم اجرایی شد و بخشی نیمه کاره مانده است، اما مقدار پولی را که قول داده بودیم یعنی ۶۲۵ میلیارد تومان به ۷۸۲ میلیارد تومان افزایش یافت و این یعنی بیش از آن چیزی که قول داده بودیم برای این طرح‌ها اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در عین حال بخشی از طرح‌ها ناقص مانده و در این سفر تصمیم بر این است تا تلاش کنیم این طرح‌ها تکمیل شود.

رئیس جمهور گفت: به ما اعلام کرده اند دو طرح برای مردم استان بسیار اهمیت دارد که در باقیمانده دولت دوازدهم یعنی در دو سال آینده آن را تکمیل خواهیم کرد؛ یکی بزرگراه بجنورد به گرگان که در این سفر ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل این جاده اختصاص دادیم.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی افزود: دومین طرح مهم برای مردم استان مسئله راه آهن برای استان خراسان شمالی است که نخستین بخش آن این است که راه آهن از جوین به اسفراین متصل شود که ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز است که اختصاص دادیم.

وی گفت: در این سفر ۴۰۰ میلیارد تومان برای راه و راه آهن اختصاص دادیم، برای ورزشکاران قهرمان و ورزشگاه‌ها و تکمیل آنها نیز ۷ میلیارد تومان تخصیص دادیم که مابقی طرح‌ها در شورای اداری استان تصمیم‌گیری می‌شود که اعلام می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود: مجموع اعتبارات این سفر چه دولتی، چه صندوق ملی، چه نهاد‌های غیردولتی، چه ارزی و ریالی، ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود و این نشان می‌دهد که دولت به فکر مردم ایران و مردم خراسان شمالی است.

 افتتاح ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح در استان خراسان شمالی

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی گفت: افتخار می‌کنیم که امروز در استان خراسان شمالی ۱۰ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان طرح افتتاح خواهد شد.

وی افزود: به رغم تمام سختی‌هایی که داشتیم و داریم امروز یک طرح بزرگ اقتصادی و صنعتی در جاجرم یعنی شمش آلومینیوم افتتاخ خواهد شد.

روحانی گفت: هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته شده و یکی از مراکز اصلی ما برای پودر و شمش آلومینیوم خراسان شمالی است؛ ملت ایران به دانشمندان، دانشجویان و تلاش گران این استان افتخار می‌کند.

رئیس جمهور افزود: امروز در برق و آب ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان طرح افتتاح خواهد شد؛ مرحله دوم نیروگاه گازی شیروان در بخش بخار و همچنین پست برقش به عنوان بخش بزرگی که می‌تواند برق استان را کامل کند افتتاح خواهد شد.

 برغم سختی‌ها بدهی خارجی ما کاهش پیدا کرده است/ سختی داریم، اما دل مرده نیستیم

رئیس جمهور با بیان اینکه به رغم مشکلات ما دست به سوی خارجی‌ها و صندوق‌های بین المللی دراز نکردیم، گفت: امسال بدهی ما نسبت به پارسال ۲۵ درصد کاهش داشت.

روحانی با بیان اینکه اگر کسی امروز مدعی شود که در ایران اسلامی، نظام، ملت و دولت ما ناکارآمد است و نتوانسته به مشکلات مردم توجه کند سخنی ناصحیح گفته است، افزود: ما مشکل داریم و در شرایط سختی زندگی می‌کنیم، ولی دست به دست هم داده ایم و از مشکلات عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه این‌ها شعار نیست و برای این حرف‌ها دلیل دارم، گفت: در این مدت ۱۴ ماهه‌ای که فشار تحریم بر ما تشدید شده است، آیا بدهی خارجی مان افزایش پیدا کرده؟ خیر؛ در این مدت یعنی از اواخر سال ۹۶ بدهی ما کاهش پیدا کرده است، یعنی در سال ۹۶، ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بدهی خارجی داشتیم، اما امروز که در خدمت شما هستم بدهی خارجی ما ۹ و نیم میلیارد دلار است؛ یعنی حدود ۲۵ درصد بدهی خارجی ما کاهش پیدا کرده است.

وی در این باره افزود: به رغم اینکه ما در شرایط سختی قرار گرفته ایم، اما به سمت بیگانگان و صندوق‌های بین المللی دست دراز نکرده ایم و در عین حال بدهی‌های سال‌های گذشته را هم جبران کرده ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه، مسلما امروز یک مشکل بزرگ ما بیکاری است، گفت: طبق آمار میزان بیکاری ما در سال گذشته ۱۲ و یک دهم درصد بوده، اما امسال ۱۰ و ۸ دهم درصد است؛ ۳۲۱ هزار نفر اشتغال از بهار پارسال تا بهار امسال ایجاد شده است.

روحانی ضمن تشکر از صنعتگران، کارآفرینان، کسبه و مردم که باعث ایجاد اشتغال شده اند، افزود: ما در گندم خودکفا شدیم و در سیل بنیان کن در کنار هم قرار گرفتیم، بسیاری از مردم امروز به خانه های‌شان برگشتند و بقیه هم تا پایان سال به خانه هایشان برمی گردند من از نیرو‌های مسلح، وزارت خانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی که تمام توانشان را بکار گرفته اند تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور همچنین تآکید کرد: ما امروز، سختی داریم، اما دل مرده نیستیم، مشکلات داریم، اما روحیه بلندی در برابر دشمن داریم.

روحانی با بیان اینکه امروز همه اقوام و همه مذاهب در کنار هم هستند، گفت: امروز راهی را که خداوند پیش روی ما گذاشته، وحدت، تعاون و کمک به یکدیگر است و پیروزی هم از آن اوست و خداوند ما را پیروز خواهد کرد.

 پیروزی واقعی از آن ملت ایران است

رئیس جمهور با تبریک میلاد با سعادت امام هشتم امام رضا (ع) به مردم استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی و مردم دلاور شیروان از حضور مردم در هوای گرم برای نشان دادن وحدت و اتحاد ملی و همچنین نشان دادن مشت قدرت به همه آن‌هایی که مشغول توطئه علیه ملت بزرگ ایران هستند، قدردانی و تشکر کرد.

رئیس جمهور افزود: مولای ما حضرت علی بن موسی الرضا (ع) با آن درایت و هوشمندی شان در مسیر سیاسی که انتخاب کردند و با روش و شیوه‌ای که در شرایط سخت حکومت بنی عباس توانستند در این دیار مردم را به راه حق هدایت کنند، به عنوان مفخر ما ایرانیان است.

وی گفت: همان بیانی که رسول خدا پیامبر اسلام (ص) قبل از تولد امام هشتم درباره آن امام و قبر امام هشتم و طوس خراسان سخن گفت، آن آستان مقدسی که هر گرفتاری به آنجا پناه ببرد، گره‌های زندگیش گشوده می‌شود و هر گناهکاری در آن مضجع در پیشگاه خداوند توبه کند خداوند توبه او را قبول می‌کند.

روحانی افزود: امام هشتم فخر ماست و ما می‌دانیم در پناه امام هشتم در برابر تمام قدرت‌ها می‌ایستیم و پیروزی نهایی ان شاءالله از آن ملت بزرگ ایران است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بزرگراه سوریه مشکلات نظام جمهوری اسلامی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر