کد خبر: 783827 A

مدیر شیلات جهاد کشاورزی البرز:

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: پرورش ماهی در تلفیق با آب کشاورزی و تامین یک محصول پروتئینی با ارزش دیگر در کنار محصولات کشاورزی می‌تواند در حفظ و ارتقاء شرایط کسب و کار کشاورزان و ایجاد و تثبیت اشتغال بخش کشاورزی بسیار تاثیر گذار باشد.

به‌گزارش ایلنا، لیلا ضیائیان در جمع خبرنگاران، گفت: ظرفیت‌های منابع آبی موجود، زمینه مناسبی برای توسعه پروش ماهی به وجود آورده است به نحوی که نتایج شناسایی منابع آبی استان نشان می دهد که بخش عمده‌ای از آب های موجود در استان برای پرورش ماهی مناسب است. 

وی افزود: یکی از محوری ترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی افزایش بهره وری آب در این بخش است که  پرورش ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی از جمله این راهکارها است.  

ضیائیان گفت: پرورش ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی با افزایش تولید محصول بیشتر به ازای حجم آب مصرفی در کشاورزی تاثیر بسیار مثبتی در بهره وری فیزیکی – اقتصادی – اجتماعی و زیست محیطی دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: این کار موجب غنی شدن آب خروجی  استخر گردیده و تاثیر مستقیمی در افزایش راندمان تولید کمی و کیفی محصولات کشاورزی آبیاری شده با آب خروجی این استخرها دارد و نتیجه این اقدام کاهش مصرف کود و تولید محصول ارگانیک در بخش کشاورزی بوده که از نظر زیست محیطی نیز حائز اهمیت ویژه است.

ضیائیان ادامه داد: پرورش ماهی در تلفیق با آب کشاورزی و تامین یک محصول پروتئینی با ارزش دیگر در کنار محصولات کشاورزی می تواند از جنبه‌های اقتصادی و افزایش درآمد خانوار روستای بسیار تاثیر گذار باشد و مهمتر از آن گوشت ماهی نیز به عنوان غذای سلامتی در سبد غذایی خانوار روستایی و شهری قرار می‌گیرد.   

وی افزود: این امر می‌تواند در حفظ و ارتقاء شرایط کسب و کار کشاورزان بویژه زنان روستایی به عنوان قشر مولد کشور و ایجاد و تثبیت اشتغال بخش کشاورزی بسیار تاثیر گذار باشد.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی البرز اظهار داشت: در حال حاضر 2 هزار و467 تن ماهی در استان تولید می شود که 70  درصد فعالیت آبزی پروری استان در استخرهای دو منظوره کشاورزی انجام می شود و طبق بررسی انجام شده می توان با بهره گیری از ظرفیت و پتانسیل های موجود استخرهای دو منظوره کشاورزی که وارد چرخه تولید ماهی نگردیده اند  نسبت به افزایش تولید شیلاتی و بهره برداری بهینه از منابع آبی استان برنامه ریزی شود.

جهاد کشاورزی شیلات البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر