کد خبر: 783528 A

رئیس شبکه دامپزشکی خوشاب خبرداد:

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خوشاب درباره بیماری تب کریمه کنگو در این شهرستان هشدار داد.

به گزارش ایلنا، برات الله زیدآبادی گفت:  با توجه به گرم شدن هوا و افزایش هشدار شبکه دامپزشکی خوشاب به بیماری کریمه کنگو فعالیت کنه‌های ناقل بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به انسان از دام‌های آلوده نظیر گوسفند و بز، گاو و شتر مرغ در صورت بی احتیاطی در هنگام کشتار و تماس با ترشحات دام آلوده انتقال این بیماری در انسان قوت خواهد گرفت.                                                 

زیدآبادی با بیان اینکه میزان ابتلاء در افراد در معرض خطر مانند قصابان، دامداران و کارگران کشتارگاه‌ها و افرادی که بیشترین تماس را با دام‌ها دارند، بیشتر است، افزود: این بیماری یکی از بیماری‌های خطرناک و با درصد کشندگی بالا در انسان است ولی با رعایت یکسری مسائل بهداشتی قابل پیشگیری است.

وی گفت: این بیماری در دام‌ها هیچ‌گونه علائم مشخصی ندارد و راه های انتقال بیماری به انسان از طریق تماس با دام آلوده، تماس با خون و ترشحات دام آلوده در زمان ذبح، گزش کنه یا دستکاری و له کردن آن در روی بدن دام و تماس با خون و ترشحات انسان مبتلا به این بیماری است.

زیدآبادی افزود: مقاومت ویروس این بیماری در برابر حرارت کم است و دمای ۵۶ درجه سلسیوس به مدت ۳۰ دقیقه باعث از بین رفتن ویروس می‌شود، همچنین این ویروس به محیط‌های اسیدی حساس بوده و سریع از بین می‌رود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه  لاشه‌های استحصالی از کشتارگاه  به مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه سانتی گراد در سیستم پیش سرد کشتارگاه‌ها نگهداری می‌شود، بنابراین همه گوشت‌هایی که تحت نظر دامپزشکی در کشتارگاه‌ها ذبح می‌شوند و ممهور به مهر دامپزشکی هستند، سالم و عاری از هر گونه عامل بیماری زا هستند .

زیدآبادی ادامه داد: از شهروندان عزیز تقاضا می شود از کشتار دام در منازل و معابر عمومی تحت هر عنوان خودداری کنند و از مراکز مجاز و تحت نظارت دامپزشکی گوشت قرمز ممهور به مهر دامپزشکی را تهیه کنند.

وی به روستاییان و دامداران نیز توصیه کرد ضمن رعایت دقیق توصیه‌های بهداشتی و پیشگیرانه دامپزشکی، بهسازی اماکن دامی،  سمپاشی دام و جایگاه‌های نگهداری دام را برای حذف ناقلان بیماری (کنه‌های آلوده) جدی بگیرند و حتماً نسبت به سمپاشی اقدام کنند.

کنگو گوشت گوشت قرمز ویروس دامپزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر