کد خبر: 782734 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دزفول از آتش سوزی درختان کهنسال در محوطه تاریخی یعقوب لیث این شهرستان خبرداد.

حجت الله آریایی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در این باره اظهار داشت: مساحت تمامی محوطه تاریخی جندی شاپور در شهرستان دزفول که به دوره ساسانی باز می‌گردد  750 هکتار بوده که حریم بقعه پعقوب لیث صفاری 9 هکتار است که متاسفانه درختان تاریخی واقع در این حریم 9 هکتاری دچار آتش سوزی شدند و فضای سبز این محوطه دچار خسارت های زیادی شده است.

وی افزود: یک سری مقابر نیز با سازه آجری در این حریم وجود دارد که به دوره اسلامی باز می گردند که متاسفانه آنها نیز دچار آسیب شدند و این حادثه در حالی به وقوع پیوست که محوطه داری 2 نگهبان بوده و روستاهای اطراف کاملا به آن مشرف هستند.

آریایی نیا ادامه داد: با وجودی که محوطه تاریخی جندی شاپور دارای پایگاه و مسئول بوده و تاکنون نسبت به این حادثه آتش سوزی پاسخگو نبوده است.

وی به احداث باغ ویلاها در محوطه جندی شاپور نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه در این محوطه تاریخی همچنان شاهد قارچ گونه این گونه باغ ویلاها هم در عرصه وهم در حریم محوطه 750 هکتاری که پایگاه باید به اداره میراث اداره اطلاع می داد هستیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی در پایان گفت: تاکنون هیچ گونه استعلامی درباره این گونه باغ ویلاها که با ایجادشان در محوطه تاریخی جندی شاپور باعث نابودی آثار تاریخی می شوند از سوی پایگاه این محوطه اداره میراث فرهنگی دریافت نکرده است.

5

6

4

2

1

 

آتش سوزی فضای سبز تاریخی درختان محوطه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر