کد خبر: 778206 A

در نشست خبری مطرح شد؛

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف مشهد با اشاره به نقش اصناف در اقتصاد و سرمایه کشور گفت:اصناف ۱۸ درصد سهم از تولید ناخالص ملی را در اختیار دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، محمود بنانژاد مشهدی در نشست خبری که به مناسبت روز ملی اصناف در اتاق اصناف مشهد برگزار شد، با اشاره به تحریم های اقتصادی گفت:در حال حاضر در شرایطی هستیم که میتوان به تعبیر جنگ اقتصادی از آن نام برد و در این وضعیت همه آحاد جامعه و اصناف که بخش بزرگی از جامعه هستند باید کمک کنند .

وی تصریح کرد: باید از پتانسیل عظیم اصناف در تحریم‌های اقتصادی فرصت ساخت و در این برهه حساس، این واحدهای صنفی هستند که می‌توانند با سرمایه کمتر از تولید، حمایت کنند.

وی بیان کرد: در بحث توزیع گوشت و شکر در مشهد از ظرفیت واحدهای صنفی استفاده شد و خوشبختانه عملکرد قابل قبولی هم بدست آمد چرا که واحدهای صنفی در مناطق کم برخوردار هم هستند و می‌توانند در توزیع عادلانه نقش بهتری در مناطق محروم داشته باشند در حالی که فروشگاههای بزرگ در همه مناطق نیستند.

بنانژاد افزود: این کار طی یک سال گذشته در مشهد انجام گرفت و واحدهای مختلف قصابی در طرح توزیع گوشت مشارکت داشتند و نتایج بسیار خوبی از این همکاری حاصل شد و گوشت با قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان واقعی قرار گرفت و هم واحدهای صنفی توانستند به فروش حداقلی خود برسند، حال می‌توان در دیگر مراحل اجرای طرح توزیع کالا از ظرفیت و پتانسیل اصناف با نظارت اتاق های اصناف استفاده کرد.

بنانژاد خاطرنشان کرد: مردم کالا را از اصناف می خرند و از طرفی هر افزایش قیمتی را در حوزه ی بازار می بینند و معمولا چون با حلقه های قبلی در ارتباط نیستند، در اصل گرانی بازار را نمی بینند و تأثیر این افزایش قیمت را به حساب گرانفروشی می گذارند.

وی ادامه داد:اصناف ۱۸ درصد از تولید ناخالص ملی را در اختیار دارند و این درحالی است که ۳ میلیون واحد صنفی در سراسر کشور و ۱۲۰ هزار واحد صنفی در سطح استان خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند وبه جرأت می توان گفت اصناف درحوزه های اشتغال، گردش مالی، کالایی و به ویژه تولید ناخالص ملی نقش مؤثری دارند.

بنانژاد با بیان این نکته که در سطح کشور ۶۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی در حوزه ی تولید، صنایع خرد و کوچک و تا حدی متوسط فعالیت دارند، ادامه داد: مقرون به صرفه بودن آنها از نظر مدیریتی و هزینه ای، نیاز به سرمایه ی اندک در راه اندازی، کاربا تعداد کارگران اندک و حتی تغییر کاربری آسان تر و کم هزینه تر، از مهمترین ویژگیهای این واحدهای صنفی تولیدی است.

 

 

 

 

اقتصاد ایران پوشش سرمایه مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر