کد خبر: 777061 A

جهان عنوان کرد:

دبیرشورا‌ی‌هماهنگی مبارزه با موادمخدر خراسا‌ن‌رضوی گفت: از ۵ تیرماه سال ۹۷ تا به امروز با رشد، ۴ درصدی نسبت به‌سال گذشته، بیش از ۳۳ تن مواد مخدر و روان‌گردان از قاچاقچیان و خرده‌فروشان کشف و ضبط شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، حسن جهان در نشست خبری به‌ مناسبت فرارسیدن روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، گفت: پنجم تیرماه سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر از سوی سازمان ملل تعیین شده است، اگر به‌ حوزه مبارزه با مواد مخدر نیم نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که اگر کشفیات ۱۰۰ کشور جمع شوند، برابر با کشفیات ایران نیست و خوشبختانه با توفیقات الهی و مجاهدت سربازان راه مبارزه با مواد مخدر، ایران بالغ بر مجموعه کشفیات ۱۰۰ کشور جهان در زمینه کشف و ضبط مواد مخدر توفیق داشته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی افزود: خبرنگاران به‌عنوان خط‌شکنان میدان مبارزه با اعتیاد و یک گروه تخریبچی باید صحنه را پاکسازی و جامعه را جهت یک مبارزه تمام عیار در این حوزه از نبرد مهیا کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی بیان کرد: کشور ما به‌علت همجواری با افغانستان همواره در طول سالیان متمادی از بالاترین آمار در حوزه کشفیات مواد مخدر برخوردار بوده است.

وی با بیان اینکه کشور ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر ۲۳۰ شهید و ۱۳۰۰ جانباز را تقدیم کرده است، خاطرنشان کرد: در طول سال‌های مبارزه کشورمان با موادمخدر بهترین عزیزانمان را از دست دادیم، اما خوشبختانه با کمک خبرنگاران و اصحاب رسانه در عرصه مبارزه در امر پیشگیری فوری وارد صحنه عمل شدیم و آسیب‌ها را شناسایی کردیم و زبان گویای مردم و گوش شنوای مسؤولان شدیم.

جهان با بیان اینکه در گذشته در شهر معتادان متجاهر ولوله می‌کردند، یادآور شد: خوشبختانه با کمک پلیس مبارزه با مواد مخدر توانستیم عرصه را بر خرده‌فروشان تنگ کنیم و معتادان متجاهر را از سطح و حاشیه شهر جمع‌آوری کنیم. 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی با بیان اینکه دشمن با تضعیف کانون گرم خانواده‌های ما باعث رقم خوردن اتفافات ناگوار در این حوزه شد، عنوان کرد: دختران و بانوان ما در یک رفت‌و‌آمد به آرایشگاه زنانه و باشگاه‌های ورزشی با هدف لاغر کردن خود گرفتار اعتیاد به مواد مخدر صنعتی مانند شیشه و کریستال شدند، متاسفانه هم‌اکنون مصرف سیگار و کشیدن ماده مخدر گل در بین جوانان و نو‌جوانان ما باعث تفاخر شده است و اکنون این زنگ خطر برای هوشیاری خانواده‌ها جهت احتیاط و پیشگیری هرچه بیشتر به‌صدا درآمده است.

جهان بیان‌کرد: ما صحنه مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر را از دانشگاه‌ها شروع کردیم و متوجه شدیم از دانشگاه دیر است و به مدارس بردیم، اما از مدرسه نیز وقت گذشته بود، پس سنگر مبارزه را از زایشگاه‌ها شروع کردیم، چرا که متاسفانه هر ساله شاهد تولد نوزادان معتادی هستیم که از مادر معتاد متولد شده‌اند، از همین رو مبارزه با اعتیاد را باید از کانون خانواده‌ها شروع کنیم و روابط بین افراد خانواده را گرم و منسجم کنیم.

وی با بیان اینکه دغدغه مقام معظم رهبری نسبت به آسیب‌های اجتماعی، مواد مخدر و اعتیاد است، گفت: رهبری همواره بر پیشگیری تاکید داشته‌اند و رکن مبارزه با مواد مخدر نیز پیشگیری از اعتیاد است که مقدم بر درمان است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی به ارائه آمار کشفیات این سازمان در حوزه کشف و ضبط مواد مخدر در سال ۹۷ در خراسان رضوی پرداخت و تصریح کرد: از ۵ تیرماه سال ۹۷ تا به امروز با رشد، ۴ درصدی نسبت به‌سال گذشته، بیش از ۳۳ تن مواد مخدر و روان‌گردان از قاچاقچیان و خرده‌فروشان کشف و ضبط شده است. 

جهان ادامه داد: ۸۹ درصد این کشفیات توسط نیروی انتظامی پلیس، ۸ درصد توسط نیروهای مرز‌بانی و ۲ درصد توسط نیروهای اطلاعات و ۱ درصد توسط اداره گمرک استان انجام شده است.

وی به سهم هر کدام از انواع مواد مخدر پرداخت و تصریح کرد: تریاک ۷۴ درصد، حشیش ۱۲ درصد، هروئین ۱۰ درصد، مرفین ۱ درصد و شیشه ۶ درصد سهم کشفیات را تشکیل می‌دهند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در گمرکات استان ۱۲ تن انواع مواد پیش‌ساخته مواد مخدر کشف و ضبط شده است، همچنین انهدام ۶۴ باند قاچاق مواد مخدر و روان‌گردان، دستگیری ۸ هزار و ۷۱۰ نفر قاچاقچی و خرده‌فروش و جمع‌آوری و سازمان‌دهی ۱۲ هزار و ۸۵۰ نفر معتاد متجاهر، اجرای یک هزار و ۸۸۰ مورد عملیات و درگیری و هلاکت ۶ تن از قاچاقچیان مسلح، توقیف ۸۵۶ خودرو سبک و سنگین و ۲۴۳ عدد موتورسیکلت و یک هزار و ۵۰۰ دستگاه تلفن همراه از توفیقات مبارزه با مواد مخدر است.

جهان با بیان اهم اقدامات در حوزه مقابله با مواد مخدر عنوان کرد: در سه ماهه نخست سال ۹۸ کشف ۷ هزار و۵۰۰ کیلو موادمخدر و روان‌گردان را داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کاهش یافته است، این کاهش نشان‌دهنده کار موفقیت‌آمیز در مرزبانی است، زیرا از قاچاقچیان فرصت و اجازه هر اقدامی گرفته شده است.

وی افزود: از مجموع این کشفیات ۸۴ درصد سهم نیروی انتظامی، ۱۴ درصد نیروهای مرزبانی و ۲ درصد نیروهای اطلاعات موفق به کشف و ضبط شده‌اند.

خراسان رضوی رشد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشف و ضبط مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر