کد خبر: 776897 A

رئیس دادگستری کل استان البرز:

رئیس دادگستری کل استان البرز، گفت: طبق آمار معاونت راهبردی قوه قضائیه به ازای هر قاضی باید نزدیک به 3/7 کارمند مشغول فعالیت باشد ولی در استان البرز این رقم 2/8 است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد فاضلیان در نشست خبری با اشاره به عملکرد یکساله دادگستری کل استان البرز، ضمن تبریک آغاز هفته قوه قضایی به اقدامات در بخش معاونت منابع انسانی اشاره کرد و گفت: در این ارتباط می توان به تدوین شیوه نامه انتصاب کارکنان در راستای شفاف سازی و افزایش رضایتمندی و انگیزه همکاران اداری در راستای توزیع فرصت ها و عدالت نسبی اشاره کرد.

فاضلیان با عنوان اینکه در حوزه منابع انسانی دادگستری استان البرز اقدامات شایسته صورت گرفته، تصریح کرد: با این وجود 41 درصد مشاغل قضایی و 61 درصد مشاغل اداری بلاتصدی است و در این حوزه با کمبود شدید نیروی اداری روبرو هستیم.

وی ادامه داد: طبق آمار معاونت راهبردی قوه قضاییه به ازای هر قاضی باید نزدیک به 3/7 کارمند مشغول فعالیت است ولی در استان البرز این رقم 2/8 است.

وی در ارتباط با پاکسازی مجموعه قضایی البرز، اظهار داشت: برخورد جدی با مفاسد باید از درون دستگاه قضایی آغاز شود. یکی از اهداف مهم دستگاه قضایی، داشتن فضای پاک و سالم است.

این مقام قضایی در البرز، تصریح کرد: از سال 94 تا کنون 50 قاضی مشمول تذکر جدی شده‌اند که تعدادی مجبور به استعفاء شدند و برای برخی حکم اخراج از دستگاه صادر شد چراکه معتقدیم برای مقابله و کنترل جرم افراد ناسالم نباید فعالیت کنند.

رئیس کل دادگستری استان گفت: برای جذب قاضی بسیار محتاط انتخاب می‌کنیم چراکه حضور افراد پاکدست شرط لازم سلامت و امنیت در دستگاه قضاء است.

فاضلیان در بخش دیگری از سخنان خود به تعداد پرونده های استان اشاره کرد و گفت: در سال 97 حدود 431 هزار و 645 پرونده وارد دستگاه قضایی شده است و از این تعداد 428 پرونده به پایان رسیده است.

وی افزود: از حیث ورود پرونده استان نسبت به کل کشور رتبه یازدهم را داریم که رقم بالایی است.

فاضلیان تصریح کرد: تعداد ورود پرونده ها سال گذشته نسبت به سال 96 با 12 درصد رشد همراه است که رتبه 6 کشوری را به خود اختصاص داده است.

این مقام قضایی با اشاره به رشد جرائم در دو ماه ابتدای سال جاری، اظهار داشت: با توجه به ورود 90 هزار و 400 فقره پرونده تنها در این مدت کوتاه، رشد 13 درصدی جرائم استانی نسبت به سال 97، نگران کننده است که با توجه به مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه، می توان افزایش جرم را توجیه کرد.

وی با عنوان اینکه پرونده های کهنه موجود نسبت به مجموع پروژه های قبل از 96 حدود 27 هزار و 684 مورد است، اظهار داشت: از این تعداد پرونده بالغ بر 19 هزار مورد مربوط به اجرای احکام مدنی و کیفری است اما برای اجرای این احکام تصمیمات خوبی داریم که بتوان با سرعت بیشتر تعداد زیادی از این پرونده ها را مختومه کرد.

فاضلیان با اشاره به برترین اتهامات کشوری به سرقت اشاره کرد و گفت: استان البرز در مقایسه به ورود پرونده های اتهاماتی کشور در جرائمی همچون سرقت، رتبه 7، ضرب و جرح، رتبه 10، توهین به اشخاص عادی، رتبه 12 را داراست.

 

قوه قضائیه احمد فاضلیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر