کد خبر: 772884 A

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: راه اندازی سامانه الکترونیکی صدور مجوز نشر اقدام مؤثری درزمینه کاهش مدت صدورمجوز نشر کتاب، افزایش سرعت، ایجاد شفافیت دربررسی آثار نویسندگان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد  جعفر مروارید ازصدورمجوز کتاب از طریق سامانه الکترونیکی خبرداد و گفت: با این اقدام مشکلاتی که در زمینه صدور مجوز، وجود بوروکراسی، طولانی شدن مدت ارزیابی اثر و انجام فرآیند آن در نشر کتاب بودکاهش می یابد.

جعفرمروارید با بیان اینکه استان خراسان رضوی درصنعت چاپ ونشر، بعد از استان تهران برای الکترونیکی کردن صدورمجوز نشر کتاب اقدام نموده و این سامانه را راه اندازی کرده است.افزود: راه اندازی این سامانه اقدام مؤثری درزمینه کاهش مدت صدورمجوز نشر کتاب، افزایش سرعت، ایجاد شفافیت دربررسی آثار نویسندگان و کاهش هزینه های نشر کتاب است.

وی هدف دیگر از صدور الکترونیکی مجوز نشر کتاب، گسترش فرهنگ کتابخوانی است تا شاهد افزایش مطالعه بویژه بین خانواده ها و پرورش افراد نقاد و متفکر و باسواد در جامعه باشیم که تحقق این مهم از طریق ارتقای سطح مطالعه کتاب انجام می گیرد.

وی ادامه داد:در این سامانه ارزیابان متعدد از حوزه علمیه، دانشگاه ها و اصحاب فرهنگ و هنر همکاری دارند تا کیفیت کار در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری افزایش یابد.

  معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: هزینه ای بابت ثبت نام ناشران و بررسی فرآیند دریافت مجوز برای نشر کتاب از متقاضیان گرفته نمی شود و این فرآیند به صورت رایگان انجام می شود.

افشین تحفه گر افزود: سال گذشته درخواست صدور مجوز نشر برای چهار هزار و ۲۳۵ عنوان کتاب در استان به ثبت رسید که از این تعداد سه هزار و ۴۹۴ عنوان کتاب مجوز نشر دریافت کردند.

وی اظهار داشت:: ناشران می توانند با مراجعه به سامانه http://ketab.samandehi.ir و ثبت نام در آن طی کمتر از ۴۸ ساعت به پروفایل خود دسترسی یابند. مهلت ثبت نام ناشران در این سامانه و دریافت کد رهگیری و پروفایل ۱۰ روز است و پس از اتمام این مهلت فرآیند بررسی صدور مجوز برای هیچ کتابی به صورت فیزیکی انجام نمی شود

افشین تحفه گر با بیان اینکه نتیجه بررسی درخواست متقاضیان نشر کتاب پس از ۲ هفته از طریق این سامانه به آنان اعلام می شود افزود: ناشران می توانند مرحله به مرحله فرآیند بررسی دریافت مجوز برای نشر کتاب را از طریق سامانه مشاهده کرده و در جریان امور قرار گیرند.

وی اظهار داشت: پارسال چهار هزار و ۱۳۵ عنوان کتاب در هفت میلیون و ۷۴۳ هزار و ۵۰۵ نسخه به چاپ رسید که مجوز نشر برخی از آنها مربوط به سال های قبل بود.

تحفه‌گر گفت: در سال گذشته ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال کتاب از ناشران استان خریداری، سه میلیارد ریال کتاب اهدا و هزار و ۹۳ عنوان کتاب در ۳۸۸ هزار نسخه نیز به کشورهای مختلف صادر شد.

مروارید فرهنگ وارشاد خراسان نشر کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر