کد خبر: 772781 A

وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خودروهای بومی‌ در حوزه قطعات الکترونیکی هنوز وابسته واردات بوده و تنها ۸۰ درصد تولیدات ما داخلی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا رحمانی در جلسه‌ای که امروز چهارشنبه در محل ساختمان شماره ۲ شورای عالی استان‌ها در خیابان بخارست برگزار شد، گفت:  کشور ما یک‌سال و یک‌ماه است که وارد جنگ اقتصادی شده و این جنگ به‌طور رسمی از اردیبهشت سال گذشته اعلام شد. وزارتخانه‌ها در خط مقدم این جنگ اقتصادی هستند، بر همین اساس باید با مردم بیشتر صحبت کنیم تا در جریان مسائل قرار گیرند.

وی افزود: باید بررسی کنیم که دشمنان ما با چه هدفی این جنگ را به ما تحمیل کرده‌اند و کنار این جنگ یک عملیات روانی پیچیده وجود دارد که موجب پیچیده‌تر شدن موضوع جنگ شده و دشمنان ما انتظار نداشتند ما تا این اندازه پایداری کنیم.

رحمانی ادامه داد: نوسانات ارزی برای ما مشکل ایجاد کرده و لازمه تولید، برقراری ارتباطات جهانی است، اما در شرایط فعلی این وضعیت به طور کامل تحریم شده و دشمنان راه تبادلات مالی را بسته‌اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: هر چند بگوییم در تولید خودرو خودکفا هستیم اما خودرو‌های ما فقط ۸۰ درصد در داخل تولید می‌شوند.

رحمانی با بیان اینکه ما در تولید فولاد به یک توانمندی بومی رسیده‌ایم، گفت: تولید فولاد ما دو برابر مصرف ما بوره و در تولید این محصول توانسته‌ایم ایتالیا و فرانسه را پشت سر بگذاریم و در تولید آلومینیوم یک و نیم برابر مصرف، تولید می‌کنیم و البته ۷۰ درصد ماده اولیه آن وارداتی است.

وی با اشاره به بازدیدی که از نمایشگاه صنایع ریلی داشت، افزود: من به این نتیجه رسیدم که می‌توانیم در خودروسازی خودکفا شویم و ظرفیت‌های خوبی داریم و همچنین در حوزه کشتیرانی، بنادر و اپراتور‌های ما تحریم بوده و در همه این شرایط تولید ما همچنان خوشبختانه برقرار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تولید پوشاک از اولویت‌های ما در سال‌جاری است، تصریح کرد: افزایش قیمت ارز به کاهش قاچاق کمک کرده است.

وی گفت: هنگامی که من به وزارت صنعت آمدم، خودروسازی در حال تعطیل شدن بود اما ما وضعیت تولید را رونق دادیم. همه خودرو‌های ایرانی اعم از پراید و سمند که بومی‌ترین تولیدات کشور است، در حوزه قطعات الکتریکی وابسته هستند.

رحمانی با تاکید بر اینکه همکاران ما در سال ۹۷ اقدامات جهادی انجام دادند، افزود: در شرایط کنونی مناطق مرزی بزرگترین پتانسیل برای ما هستند و در دوره تحریم باید به بخش خصوصی و مرزی توجه و به بهترین شکل از آن‌ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه همه معادن کشور موظف شدند که نیرو‌های خود را از بومیان همان منطقه تأمین کنند، گفت: حتی اولویت را هم با مدارک تحصیلی پایین قرار داده‌ایم.

رحمانی با بیان اینکه یکی از پیشران‌های تولید در کشور مسکن است و رئیس جمهور هم این موضوع را جدی گرفته است، گفت: وزارت راه و شهرسازی ساخت هزار مسکن را در برنامه خود قرار داده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قرار است هزار اتوبوس، مینی بوس و کامیون در دو سال آینده نوسازی شوند، تصریح کرد: این کار ۱۱ هزار میلیارد یورو هزینه دارد، اما دولت این کار را آغاز کرده است و ما آن را سال گذشته پیگیری کردیم و امیدواریم که درآمد‌های نفتی روی این طرح اثر نگذارد.

جنگ خودرو صنعت معدن و تجارت فرانسه واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر