کد خبر: 772315 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین از ثبت 12 اثر تاریخی این استان در فهرست آثارملی خبر داد.

 علیرضا خزائلی در گفتگو با خبرنگار ایلنا قزوین بیان کرد: 12 اثر تاریخی استان در فهرست آثارملی ثبت شد که شامل سه تپه پیش از تاریخ، دو تپه تاریخی، یک گورستان پیش از تاریخ، یک قنات تاریخی، یک حمام تاریخی و تعداد چهار خانه تاریخی می باشد.

وی با اعلام این خبر گفت: پرونده ثبت 12 اثر تاریخی غیر منقول استان قزوین شامل محوطه تاریخی ایکین تپه، تپه تاریخی دوران آباد و محوطه پیش از تاریخ مای تپه واقع در شهرستان بوئین زهرا، محوطه‌های پیش از تاریخ بیوک تپه و سولک تپه واقع در شهرستان تاکستان، گورستان پیش از تاریخ ورگه دشت در منطقه الموت غربی، قنات تاریخی جرینده واقع در شهرستان بوئین زهرا، حمام تاریخی خوزنین در شهرستان بوئین زهرا، خانه تاریخی ابوترابی، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

خزائلی عنوان کرد: همچنین خانه تاریخی حکیم افضل، خانه تاریخی شیخ الاسلام واقع در خیابان سپه و خانه تاریخی اردکانی واقع در خیابان عبیدزاکانی در جلسه شورای ثبت آثار غیر منقول کشور مورد بررسی قرار گرفت و با تایید نهایی اعضای شورا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین یادآور شد: با ثبت این 12 اثر تاریخی تعداد آثار ثبتی استان قزوین در فهرست آثار ملی کشور به 1395 عدد افزایش یافت که امیدواریم با تداوم این روند بتوانیم در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی ارزشمند استان گام‌های موثری برداریم.

آثار تاریخی استان قزوین صنایع دستی و گردشگری بوئین زهرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر