کد خبر: 771661 A

معاون استانداری لرستان به ایلنا خبرداد:

معاون عمرانی استاندار لرستان از خسارت 10 هزارمیلیارد تومانی به زیرساخت های عمرانی این استان خبرداد و گفت: به ساکنان حریم رودخانه کشکان کمک‌های بلاعوض تعلق می‌گیرد.

احمد مرادپور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد خسارت های سیل فرورین ماه به زیر ساخت‌های استان لرستان اشاره کرد و اظهار داشت: سیل تنها به منازل مسکونی شهرستان پلدختر آسیب نزد بلکه لرستان را به لحاظ زیرساخت‌های شهری، روستایی؛ کشاورزی و جاده‌ای نابود کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سطح استان چند سد نیمه کاره وجود دارد که اگر همه حجم این سدها پر شود، کمتر از ۵۰۰ میلیون مترمکعب حجم آب آن است، افزود: خروجی سد ایوشان بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب است که در مقابل سیل اخیر رقم قابل توجهی نیست.

فقط توانستیم بگوییم خانه‌های‌تان را ترک کنید

مرادپور با اشاره به خسارت‌های ناشی از سیل فروردین ماه عنوان کرد: به دنبال پیش‎بینی هواشناسی از سال گذشته در استان لرستان چندین سیلاب رخ داد تا فروردین ماه سال‌جاری که سیل اخیر با این حجم به وقوع پیوست. فروردین ماه امسال اعلام سیل شد اما با این حجم آب پیش بینی نشده بود. پس از پیش‎بینی تا زمان وقوع فاصله کمی وجود داشت که در صورت بسیج کل امکانات نمی‌توانستیم کاری انجام دهیم فقط توانستیم اعلام کنیم مردم خانه‎های خود را ترک کنند.

سیلاب

دولت تاکنون برای کسبه و بازاریان که منبع درآمدشان را از دست داد‌ اند، هیچ اقدامی نکرده و هزار و 600 واحد تجاری از سوی کارشناسان مربوطه در سطح استان تعمیری و احداثی اعلام شده است

معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار لرستان خاطرنشان کرد: سیل تمام خاک مناسب کشاورزی استان را شسته و از بین برده است و در بخش کشاورزی نیز بسیار متضرر شده‌ایم.

مرادپور اضافه کرد: بعد از وقوع سیل شش اکیپ از اساتید دانشگاه سیل استان را بررسی کردند و گفته‎اند که این سیل در تاریخ منطقه بی سابقه است.
 

سیل پلدختر

معاون استاندار لرستان ادامه داد: حجم سیل هم به قدری وسیع بود که خسارت زیادی به استان وارد شده است. با اعتبارات و محدودیتی که وجود دارد نمی‎توان گفت که همه چیز را به حالت اول خود بازمی‎گردانیم.

مرادپور در خصوص خسارت سیل به زیر ساخت‌های مسکونی این استان نیز گفت: 39 هزار واحد مسکونی در سطح استان دچار خسارت شده اند که تعمیری و احداثی اعلام شده‌اند که از این تعداد 13 هزار واحد احداثی بوده و مابقی تعمیری هستند.

مردم پلدختر به واسطه سیل متحمل خسارت های سنگینی شدند و این در حالی است که دولت تنها کمک‌های 5 میلیون تومانی بلاعوض، 15 میلیون تسهیلات برای وسایل خانه در روستا 40 میلیون تومان و در شهر 60 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می کند

مرادپور در مورد برآورد خسارت سیل 10 هزار میلیارد تومانی در بخش عمرانی استان لرستان تاکید کرد و گفت: این برآورد خسارت برای امسال است و با توجه به شرایط اقتصادی کشور اگر به سال آینده موکول شود هزینه ها افزایش خواهد یافت.
 

سیل

معاون عمرانی استاندار لرستان به خسارت های مردمی نیز در سیل اخیر اشاره کرد و گفت: مردم پلدختر به واسطه سیل متحمل خسارت های سنگینی شدند و این در حالی است که دولت تنها کمک‌های 5 میلیون تومانی بلاعوض، 15 میلیون تسهیلات برای وسایل خانه در روستا 40 میلیون تومان و در شهر 60 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می کند.

وی تصریح کرد: دولت برای کسبه و بازاریان که منبع درآمدشان را از دست داد‌ه‌اند متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده است و هزار و 600 واحد تجاری از سوی کارشناسان مربوطه در سطح استان تعمیری و احداثی اعلام شده که از این تعداد 80 واحد در شهرستان پلدختر و  25 واحد در شهرستان معمولان هستند.

 

سیل

وی در مورد ساختمان‌های مسکونی و تجاری که در حریم رودخانه کشکان در شهرستان پلدختر قرار گرفته اند نیز گفت: در طرحی که به همین منظور تهیه شده به این افراد از سوی دولت زمین و تسهیلات ارائه خواهد شد تا به مناطق دیگری منتقل شوند؛ این طرح حتی شامل افرادی که خانه‌های‌شان آسیب هم ندیده باشد، تعلق می گیرد.

بخش کشاورزی دولت سیل شرایط اقتصادی هواشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر