کد خبر: 769966 A

عملیات نشای برنج در سطح 3 هزار و 650 هکتار از شالیزارهای این محصول در استان قزوین آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین روز دوشنبه در این خصوص به خبرنگاران گفت: مناطق برنج کاری استان شامل الموت غربی (رجایی دشت و رازمیان)، الموت شرقی (معلم کلایه) و بخش طارم سفلی از توابع شهرستان قزوین به شمار می رود.

تورج بنیادی یادآور شد: نخستین نشا کشت برنج طی چند روز گذشته در روستای هریان منطقه رجایی دشت از توابع این شهرستان در سطح ۴۰ هکتار آغاز شده است.

وی با بیان اینکه شالیزارهای قزوین امسال از وضعیت آبی مناسبی برخوردار هستند، اظهار داشت: بارش‌های مناسب سال زراعی جاری و پر آب شدن رودخانه‌های فصلی (نینه‌رود، الموت رود، اندج رود و شاهرود) که مهم‌ترین منبع تأمین آب برای اراضی شالیزاری در سطح استان محسوب می‌شوند امیدی را در کشاورزان و بهره برداران برنج کار این منطقه ایجاد کرده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی قزوین با بیان اینکه این قزوین جزو معدود استان‌های برنج خیز کشور محسوب می‌شود، گفت: تمامی آب مورد نیاز اراضی شالیکاری در قزوین از طریق آب‌های سطحی و روان آب در رودخانه‌های ذکر شده تأمین می‌شود.

بنیادی تصریح کرد: با توجه به اینکه کاشت برنج دارای مراحل مختلفی از جمله؛ تهیه زمین، بستر بذر (خزانه برنج)، انتقال نشاء از خزانه به مزرعه، نشاکاری و وجین را دارد نیازمند تلاش و کوشش شالیکاران است که در حال حاضر برنج کاران منطقه نسبت به آبگیری کرت ها و شخم اولیه اقدام کرده اند.

بنیادی خاطر نشان کرد: کلیه فرآیند آماده سازی زمین از کاشت تا برداشت برنج در شالیزارهای استان قزوین به صورت کاملاً مکانیزه انجام می‌شود.

به گفته این مقام مسئول؛ در حال حاضر ۳ بانک نشا جهت پرورش مکانیزه نشا در سطح استان در حال فعالیت بوده که هر کدام از آنها سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ هزار سینی نشا را آماده تحویل کشاورزان منطقه می‌کنند.

 

استان قزوین برنج جهاد کشاورزی معلم رجایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر