کد خبر: 768229 A

پس از ۱۲ سال ؛

​نخستین نشست خبری شورای شهر کاشمر پس از 12 سال برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کاشمر، حسن اعمی رئیس شورای شهر کاشمر در نخستین نشست خبری بعد از گذشت حدود 22 ماه از فعالیت شورای پنجم گفت: پایه و اساس فعالیت ما در شورای بر محور وحدت است، اگرچه عملاً شاید ایراداتی بر مدیریت شهری و بدنه شورا باشد، اما هدف ما بر این است که به سمت آرامش، انجام خدمات بهتر و ایجاد حلقه ارتباطی بهتر حرکت کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر کاشمر با اشاره به اینکه حال شهر کاشمر در شرایط فعلی خوب نیست و نیازمند انجام کارها و تلاش‌های بیشتر برای تغییر حال و هوای شهر هستیم و در کنار فعالیت عمرانی باید به سمت فعالیت های فرهنگی جهت شادی و رضایت مردم حرکت کنیم.

اعمی با تاکید بر اینکه نوع توزیع امکانات در شهر عادلانه نیست گفت : متأسفانه نوع توزیع امکانات در شهر عادلانه نیست و این ناعدالتی در بالای شهر نسبت به پایین‌شهر کاملاً ملموس و مشهود است.

رئیس شورای شهر کاشمر با ابراز تأسف از اینکه مردم این‌گونه تصور می‌کنند که هفت عضو شورا که نمی‌توانند با خودشان کنار بیایند، چطور می‌خواهند مشکلات شهر و شهروندان را حل کنند، یادآور شد: عاجزانه از همکارانمان درخواست دارم که مسائل سیاسی و غیرشورایی را کنار  بگذارند تا زمینه‌ای فراهم شود تا اقشار مختلف بتوانند ایده‌ها و نظرات خودشان را منتقل کنند.

اعمی در خصوص تشکیل جلسات غیر علنی شورای شهر گفت:برگزاری جلسات شورای شهر به‌صورت غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران از مصوبات شورای تأمین از اذرماه گذشته است و بر اساس قانون عمل به مصوبات شورای تأمین یکی از 34 وظایفی است که برای شورای شهر تعریف‌ شده است.

وی گفت : ما مدعی هستیم که مردم غریبه نیستند و باید با برگزاری جلسات علنی در جریان امور و تصمیمات منتخبین خود نیز قرار گیرند و در همین راستا نیز اخیراً با فرماندار صحبت و مکاتبه ای نیز داشته ام تا اجازه دهند جلسات شورا علنی برگزار شود.

اعمی در خصوص فضا سازی ها در مورد تعطیلی پروژه های شهرداری گفت :به‌صراحت اعلام می‌کنیم که شورای شهر تاکنون اصراری بر تعطیلی یا ایجاد مانع در انجام پروژه‌ها را نداشته است.

وی با اذعان به اینکه در شورای شهر خبر خاصی نیست تا مادامی‌که مدیریت شهری برمدار قانون کار کند و جایگاه شوراییان حفظ شود مشکل خاصی وجود ندارد، یادآور شد: پرسیدن سؤال از شهردار حق اعضای شورای است که در سال گذشته نیز انجام شد، اما این دلیلی بر این نیست که مدیریت شهری کارها را تعطیل کند، بلکه تأکید مجموعه شورا بر این است که مدیریت شهری بر تمامی تکالیف و تعهداتی که نسبت به قراردادهایی که امضا کرده پایبند باشد و به آن عمل کند.

اعمی در خصوص پروژهای خارج از وظیفه شهرداری و تبعیض بین جنوب وشمال  شهر گفت: قسمت جنوب کاشمر واقعاً از فقر امکانات رنج می‌برد، و ضروری است مدیریت شهری در گام نخست نسبت به رفع مشکلات و کمبودهای داخل شهر اقدام کند، سپس برای جاده‌سازی و سایر امور وارد میدان شود.

رئیس شورای شهر کاشمر در خصوص مخالفت شورا با برگزاری نوروزگاه  که در فضای مجازی مطرح شده بود گفت :شورای شهر مخالف برگزاری نوروزگاه نبوده ، بلکه با شیوه برگزاری آن مخالفت کرد

وی گفت شورای شهر در سال گذشته با برگزاری مراسم نوروز گاه مخالفت نکرده، بلکه مخالف شیوه برگزاری آن بوده است، چراکه معتقدیم متولی امور فرهنگی در شهر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است و همان‌طور که قانون تأکید کرده انجام امور فرهنگی و هنری در شهر باید توسط مؤسسات مربوطه در این زمینه برگزار شود.

اعمی با اشاره به اینکه در نامه‌ای خطاب به شهرداری اعلام کردیم که  با برگزاری مراسم مخالفتی نداریم، اما باید اجرای این برنامه توسط یک موسسه فرهنگی و هنری انجام شود، خاطرنشان کرد: شهرداری این موضوع را پذیرفت، با معرفی موسسه‌ای این برنامه در سطح شهر برگزار شد.

وی بابیان اینکه تمامی برنامه‌های فرهنگی و هنری باید توسط یک موسسه فرهنگی و هنری انجام شود، بیان کرد: در شورای شهر به دنبال تغییر ساختار هستیم و در این مسیر به شخص کاری نداریم، 

سخنگوی شورای شهر کاشمر در خصوص اختصاص تمام امتیازات مالی و رسانه ای به یک رسانه خاص در کاشمر با وجود ۵ نشریه محلی گفت :شهرداری کاشمر به مصوبه شورا در خصوص توزیع عادلانه تبلیغات بین  نشریات محلی عمل نکرد و مصوبه شورا در این خصوص را دخالت در اجرا می داند که موارد را به دادستانی و بازرسی اعلام کرده ایم. 

وی با اشاره به انتقاد نشریات محلی مبنی بر توزیع ناعادلانه تبلیغات و رپرتاژآگهی‌های شهرداری، اظهار کرد: سال گذشته طرحی در شورا مصوب شد تا شهرداری به‌طور مساوی مطالب و تبلیغات را در اختیار نشریات محلی قرار دهد، اما شهرداری نه‌تنها به این مصوبه عمل نکرد، بلکه با ارسال نامه‌ای به شورا مدعی شد این مصوبه، به‌نوعی دخالت در کار اجرایی شهرداری است، با این‌وجود موضوع را به دادستانی و بازرسی اعلام کردیم که براساس مصوبه شورا باید سهم نشریات محلی عادلانه باشد.

اعمی با بیان اینکه اعتقادداریم مردم باید به‌صورت شفاف در جریان امور قرار بگیرند و تا زمانی که مدیریت شهری در انجام وظایف و مأموریت‌هایش شفاف عمل کند اختلافی ایجاد نمی‌شود، به موضوع بودجه شورا اشاره کرد و خاطرنشان کرد: تنها 110 میلیون تومان از 340 میلیون تومان بودجه شورا در سال گذشته واریز شده است.

وی افزود: در حالی که در سال اول فعالیت شورای اسلامی شهر کاشمر به ریاست خباز زاده در دوره پنجم 100 میلیون تومان مازاد بر بودجه مصوب سالانه شورا پرداخت‌ شده است، و بودجه سال 97 شورای شهر کاشمر 340 میلیون تومان بوده که از این مبلغ تنها 110 میلیون تومان آن واریز شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر کاشمر با اشاره به انتشار مطالبی در فضای مجازی مبنی بر اینکه 50 میلیارد تومان پول نصیب شهر نشده است، بیان کرد: شهرداری کاشمر در 20 آذرماه 97 با ارسال نامه‌ای به شورای شهر مبنی بر اینکه شهرداری کاشمر 70 میلیارد تومان از نهادهای دولتی طلبکار است، دو راهکار برای وصول این میزان طلب پیشنهاد کرد.

وی ادامه داد: در پیشنهاد اول آورده است که شورای شهر با اخذ وام 20 میلیارد تومانی از بانک ملی با نرخ بهره 18 درصد موافقت کند تا از این طریق یک بدهی برای شهرداری و شورای شهر ایجاد شود تا دولت این میزان بدهی را پرداخت کند، پیشنهاد دوم شهرداری نیز موافقت شورای شهر با دریافت اسناد خزانه بود.

اعمی بابیان اینکه طلب 70 میلیارد تومانی شهرداری کاشمر از نهادهای دولتی از ابتدای انقلاب تاکنون است و مربوط به این دوره مدیریت شهری نیست، گفت: اینکه می‌خواهیم طلب شهرداری را با ایجاد یک بدهی 20 میلیارد تومانی با نرخ بهره 18 درصد وصول کنیم، آیا دولت متوجه نمی‌شود که این بدهی در چه تاریخی به چه منظوری ایجاد شده است؟

وی با اشاره به اینکه نمی‌توانیم قبول کنیم در سیستمی که شفافیت وجود ندارد، چطور 70 میلیارد تومان طلب را از طریق ایجاد بدهی وصول کنیم، افزود: اگر این تسهیلات دریافت شود و مدیریت شهری عوض شود باید مدیر جدید تاوان این تصمیم را بدهد که برای وصول طلب یک بدهی با بهره 18 درصد ایجاد کردیم.

رئیس شورای شهر کاشمر با تأکید بر اینکه نامه شهرداری در خصوص وصول مطالبات شهرداری از دولت مبنی بر وصول مطالبات شهرداری از طریق اسناد خزانه با 5 رأی موافق و دو رأی ممتنع تصویب و کمیته انطباق نیز ایرادی بر آن نگرفت و لازم‌الاجرا شد، بیان کرد:در ادامه مجدداً شهردار این موضوع را به‌جای اینکه با شورا مکاتبه کند با دادستانی و دفتر امور شهری استانداری مکاتبه کرد، باوجود این‌که ناراضی بودیم، اما با وساطت دادستان این وصول طلب شهرداری کاشمر با اخذ تسهیلات بانکی تصویب و ابلاغ کردیم، اما بازهم مورد سؤال قرار گرفته‌ایم.

تبلیغات دولت رئیس شورای اسلامی شهر شورای شهر فرماندار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر