کد خبر: 767964 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

بخشدار انابد خواستار ایجاد شعبه‌ای از دادگاه در این بخش شد.

محمود عباس نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در انابد، با بیان اینکه انابد دارای وسعتی بالغ بر 5120 کیلومتر مربع با 2 استان و 3 شهرستان دروازه ورودی خراسان رضوی محسوب می‌شود، گفت: این بخش از سمت جنوب به استان یزد و شهرستان طبس و از سمت شرق به استان سمنان و شهرستان شاهرود و از سمت شمال غرب با شهرستان سبزوار هم مرز است که این مزیت سبب رونق تولید و توسعه مبادلات میان استان‌ها و شهرستان‌ها با مرکز بخش و این شهرستان شده است. 

بخشدار انابد افزود: این بخش با جمعیتی بالغ بر پنج هزار و 667 خانوار و 18 هزار و 561 نفر، دارای 2 دهستان به نام‌های صحرا و درونه است که این دو دهستان دارای 30 روستا است.

وی در خصوص وضعیت کشاورزی این بخش گفت: وجود تعداد 186 حلقه چاه عمیق، 6 حلقه چاه نیمه عمیق، 25 قنات فعال باعث شده کشاورزان در این بخش محصولات ارگانیکی همچون گندم، جو، پنبه، زعفران، پسته، انار و انجیر تولید و روانه بازارهای مصرف داخلی کنند.. 

عباس نژاد وضعیت دام این بخش را بعنوان قطب دامپروری شهرستان بردسکن نام برد و گفت: حدود 200 هزار دام سبک و سنگین و 4 هزار نفر شتر از استعداد بسیار بالای صنعت دامپروری در این بخش است .

وی وجود مراتع غنی و گسترده و وجود عشایر را یادآور شد و افزود: این مزیت سبب شده در این بخش نزدیک به 750 خانوار و 47 محله عشایری به غیر از روستاهای عشایرنشین زندگی کنند و این منطقه را به قطب تولید پروتئین و مواد لبنی بردسکن تبدیل کند.

بخشدار انابد حوزه معدنی این بخش را منحصر دانست و گفت: انابد را میتوان قطب‌ معدنی خراسان رضوی دانست ،لذا وجود معادن غنی خصوصاً مس در سطح بخش سبب شده تا سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی با سرمایه‌گذاری در انابد سبب اشتغال و کارآفرینی در این قسمت شوند.

وی معدن مس تکنار، آهن زردکوه، مس نسیم، مس دهانه سیاه زنگانلو، گچ سرو، مس چشمه مرضیه و مس چشمه هادی از جمله معادن فعال سطح این بخش نام برد.

عباس نژاد به آثار تاریخی در بخش انابد اشاره کرد و گفت: تعداد 43 جاذبه تاریخی،طبیعی و مذهبی از دوران گذشته وجود دارد که از این میان تنها 6 اثر آن تاکنون ثبت ملی شده‌اند که از جمله میتوان به خانه شازده در روستای زمان آباد، قلعه دختر و غار درونه در روستای درونه، مسجدجامع در روستای حطیطه، آب انبار و منزل علوی در روستای باب‌الحکم اشاره کرد.

وی یکی از خواسته های مردم این بخش را تسریع در دوبانده شدن محور بردسکن ،آسفالت راه های روستایی ،ایجاد نمایندگی ادارات در مرکز بخش و نیز ایجاد دادگاه در این بخش نام برد.

خراسان رضوی زعفران صنعت مواد لبنی گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر