کد خبر: 766347 A

طالبی خبر داد؛

کارشناس مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک بر لزوم مشارکت افراد بالای 30 سال این شهرستان در بسیج ملی کنترل فشار خون بالا تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، محسن طالبی در جلسه شورای سلامت شهرستان آبیک با اشاره به آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در این شهرستان اظهار کرد: تمام افراد بالای 30 سال اعم از ایرانی و افغانی و همچنین بیماران کلیوی و مادران باردار درهمه سنین زیر پوشش این طرح قرار می‌گیرند که شامل متولدین 29 اسفند سال 68 و بالاتر از آن می‌شود.

وی افزود: بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در پایگاه‌ها، مراکز و خانه‌های بهداشت، درمانگاه تامین اجتماعی نبی‌اکرم (ص) و بیمارستان‌های شهدا و ولیعصر (عج) و بهداری‌های مراکز نظامی شهرستان آبیک اجرا می‌شود.

کارشناس مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک ادامه داد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا تا 15 تیر ماه ادامه دارد که در قالب این برنامه برنامه‌های دیگری به مراجعه‌کنندگان از جمله خطرسنجی بیماری‌های قلبی و عروقی، تن‌سنجی اندازه‌گیری قد و وزن  وغیره ارائه می‌شود.

طالبی بر تبلیغات محیطی در سطح شهرها و ادارات و نصب پوسترها و بنرها و بیلبوردها، رادیو و تلویزیون و فضای مجازی تاکید و اضافه کرد: از 18 خرداد ماه پایگاه سیار و موقت در شهر آبیک برای اندازه‌گیری فشار خون مردم راه‌اندازی می‌شود که لازم است شهرداری نسبت به مکانی که پرتردد است، اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: برای اندازه‌گیری فشار خون مردم از کارشناسان شبکه بهداشت، ماماها، پرستاران، اداروسازان داروخانه‌ها و امدادگران دوره دیده جمعیت هلال احمر استفاده می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: از مسئولان شهرستان آبیک درخواست می‌شود مساعدت لازم را با شبکه بهداشت و درمان برای اجرای طرح اندازه‌گیری فشار خون داشته باشند تا بتوانیم به شاخص مد نظر که 90 درصد افراد است، دست یابیم.

کارشناس مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک افزود: اطلاعات افرادی که در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا شرکت می‌کنند به صورت آن لاین در سایت سیب ثبت می‌شود.

محسن چیت‌سازان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک در این جلسه گفت: دو فشار در عروق وجود دارد که اولین فشار لحظه انقباض قلب است و نرمال آن 12 است و بالاتر از آن وارد جامعه بیمار می‌شویم.

وی افزود: دومین فشار عروق، در لحظه استراحت قلب است که اگر از 9 رد شود از جمعیت سالم خارج می‌شویم و باید تحت کنترل قرار گیریم.

 

بسیج پوشش شبکه بهداشت و درمان فشار خون بالا وزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر