کد خبر: 763317 A

شایانفر خبر داد:

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: خسارت ناشی از سیل در استان هزار و 293 میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از بردسکن، حجت‌علی شایانفر در بازدید از مناطق خسارت دیده ناشی از سیل این شهرستان گفت:  768 میلیارد تومان آن مربوط به بخش کشاورزی ، 302 میلیارد تومان آن  به  تاسیسات زیربنایی و راهها و 224 میلیارد تومان آن به بخش مسکن می باشد. 

وی عنوان کرد: خسارات وارده در تمامی بخش ها را به سازمان مدیریت بحران کشور اعلام شده است و به محض تخصیص اعتبار لازم به بخش های خسارت دیده تزریق خواهد شد. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: در بخش مسکن  مصوبه دولت  40 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با 10 میلیون تومان کمک بلاعوض برای روستاییان و برای واحدهای شهری 50 میلیون تومان با 12 میلیون تومان کمک بلاعوض است که پس از تصویب به استان ها ابلاغ خواهد شد. 

وی عنوان کرد: با توجه به تاکید  ریاست جمهور  و استاندار خراسان رضوی تمام تلاش ما براین است که با استفاده از بسیج امکانات ، آستان قدس رضوی  و با مشارکت خود مردم واحدهای خسارت دیده  تاپایان امسال تکمیل  شوند. در خراسان رضوی 20 نوع مخاطره  وجود دارد که  مهم ترین آنها  سیل ، زلزله و خشکسالی است.

شایانفر یکی از علل فرونشست در جنوب بردسکن را برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی اعلام کرد و گفت: با توجه به خشکسالی‌های 18 ساله در خراسان رضوی به‌ویژه در مناطقی چون بردسکن  فرونشست‌ها بیشتر وجود دارد که در این رابطه کارگروه تخصصی زلزله و مخاطرات زمین شناسی تشکیل و برای بررسی بیشتر کارهای مطالعاتی در دست انجام است.

وی اظهارداشت: با توجه به اینکه اطراف روستای کلاته‌نو از توابع شهرستان بردسکن در محاصره فرونشست قرار گرفته باید تدابیری اتخاذ شود که روستاییان در نقاطی که احتمال فرونشست وجود دارد از ساخت مسکن پرهیز کنند. روستایان مخاطرات فرونشست‌ها را جدی بگیرند و براساس نظر و کار کارشناسی اقدام کنند. 

شایانفر بر فرهنگسازی بیمه محصولات کشاورزی و منازل تاکید کرد و گفت: بخش‌هایی که تحت پوشش بیمه بوده با مشکلات کمتری مواجه بوده‌ایم که می‌طلبد مردم  نسبت به بیمه محصولات و منازل خود اقدام کنند.  همچنین در سیل اخیر برخی ساخت‌وسازها و یا باغات و مزارع کشاورزی در مسیر سیل و حریم رودخانه‌ها بود که دچار خسارت و مورد تخریب قرار گرفت.

وی با اشاره به وضعیت منابع آبی از مردم خواست در برداشت از منابع زیرزمینی حداکثر مدارا را انجام و در مصرف آب صرفه جویی لازم را داشته باشند.

بسیج خراسان رضوی سیل مدیریت بحران مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر