کد خبر: 763226 A

تابلوی نقاشی «ضربت خوردن امام علی (ع)» اثر «یوسف عبدی‌نژاد» هنرمند همدانی مرجع 60 مقاله گرفته و به 37 زبان دنیا در دانشنامه‌ها به انتشار رسیده است.

به گزارش ایلنا از همدان؛ «یوسف عبدی‌نژاد» هنرمند همدانی است؛ که سال‌هاست در عرصه هنرهای تجسمی فعالیت می‌کند. وی در طول سالیان فعالیت هنری خود و خلق چند اثر ماندگار در شیوه نقاشی ایرانی، به تدریج  به سبکی شخصی دست یافته و آثارش را در نمایشگاه‌های متعددی در داخل و خارج از ایران در معرض دید علاقه‌مندان به نمایش گذاشته است. از جمله آثار این هنرمند می‌توان به تابلوهای غسل، آتش، نوروز، آب، مرکز، مجموعه اژدهایان ایرانی، سرآشپز و ... اشاره کرد؛ یکی از آثار معروف عبدی‌نژاد تابلوی «ضربت خوردن امام علی (ع)» است، که شرایط بسیار ویژه‌ای دارد.

شاید به‌جرات بتوان گفت که تابلوی «ضربت خوردن امام علی (ع)» یکی از معروفترین آثار هنری تولید شده در غرب کشور است. این اثر هنری توانسته است با ورود به دانشنامه‌ها به اشتهار جهانی دست پیدا کند و تقریبا هیچ اثری تجسمی را نمی‌توان یافت که در ایران خلق شده و موفق شده باشد، به چنین رکوردی به لحاظ اقبال جهانی دست پیدا کند؛ گفتنی است این نقاشی هم اکنون در بیش از 60 مقاله و 37 زبان مختلف در دانشنامه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته جالب و قابل تامل در مورد این تابلوی نقاشی این است که در برخی از دانشنامه‌ها علاوه بر نماد «ضربت خوردن امیرالمومنین علی (ع)» به عنوان نماد «شیعه» و «تشیع» نیز شناخته شده است. شاید دلیل روشنی برای این سطح از معروفیت تابلو ضربت خوردن امام اول شیعیان نتوان یافت، اما حقیقت امر این است که این مهم رخ داده است.

اما حقیقت تلخی که در مورد این اثر جهانی وجود دارد، بی توجهی و کم اقبالی از سوی مسئولین استانی در برخورد مناسب با این تابلوی نقاشی است؛ چرا که دانش مربوط به صنعت گردشگری ثابت کرده است، که چنین آثاری می‌توانند به راحتی به عنوان جاذبه گردشگری شناخته شده و در جذب گردشگر و توریست کمک شایان توجه‌ای به این حوزه تخصصی داشته باشند. چنان‌که نمونه‌های فراوانی از این‌گونه جاذبه‌ها در سراسر دنیا وجود دارد، که با برنامه ریزی‌های انجام شده به واسطه اشتهار جهان یک اثر هنری یا به لحاظ وقوع واقعه‌ مهم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ...  در یک منطقه، آن اثر هنری و یا آن نقطه جغرافیایی و بنای تاریخی مورد توجه قرار گرفته و به شکل بالفعل به جاذبه گردشگری تبدیل شده است.

استان همدان نیز به دلیل قدمت و ویژگی‌های منحصر به فرد تاریخی، طبیعی، اجتماعی و فرهنگی همیشه مورد توجه بوده و لازم است، برخی از پدیده‌ها ی هنری معاصر که پتانسیل جذب گردشگر را به اندازه دیگر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی دارند مورد توجه قرار بگیرند. یکی از مهم‌ترین این پدیده‌ها  تابلوی نقاشی «ضربت خوردن حضرت علی (ع)» است، که اگر مدیریت و برنامه‌ریزی درستی در مورد آن صورت بگیرد، توانایی مطرح شدن در کنار سایر جاذبه‌های گردشگری استان را خواهد داشت.

 

آزاده صفی

 

 

تابلوی نقاشی «ضربت خوردن امام علی (ع)»
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر