کد خبر: 762497 A

حجت الاسلام ذوعلم:

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور گفت: نظام آموزشی ما گرفتار اختاپوسی به‌نام کنکور است که باید از بین برود.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم امشب در مراسم بزرگداشت مقام معلم در  ناحیه یک قزوین با بیان اینکه زمانی تحول و چرخش بنیادی اتفاق می‌افتد که تعلیم و تربیت از آموزش صرف به سمت تربیت و پرورش سوق یافته و مانع کنکور از بین برود،  گفت: اگر به مرحله ای برسیم که دانش آموزان از همان مقطع ابتدایی با مهارت و فنون مختلف آشنا شده و نسبت به تحصیل در هنرستان علاقمند شوند آن موقع است که بخشی از اهداف سند تحول بنیادین ما تحقق یافته و پیشرفت کشور تضمین می شود.

وی ادامه داد: امروز در دبستان‌های ما عنصر کار و تلاش مورد کم توجهی قرار گرفته و دانش آموزان ما در ورود به انتخاب رشته علاقه بیشتری به رشته های شاخه نظری دارند در حالی که نظر بدون عمل معنایی ندارد.

حجت الاسلام ذوعلم ادامه داد: جامعه ما امروزه در نتیجه همین کم توجهی دچار سستی و بی حالی شده و آموزش و پرورش در جهت تحقق این هدف در اجرای برنامه درسی ملی بنا دارد پنج عنصر هدف را از آغاز در مدرسه متبلور کند.

به گفته وی پنج عنصر اهداف در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ایران تعقل و تفکر و اندیشه ورزی، ایمان مبتنی بر تعقل، علم و معرفت، کار و تلاش و اخلاق هستند که کلاس های درس باید محیط تحقق این اهداف باشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: امروز متاسفانه نقطه ثقل برنامه درسی ما بر روی علم، آن هم تست زدن و آماده کردن دانش آموز برای شرکت در کنکور متمرکز شده و تامل ورزیدن و نگاه پژوهشی چندان مورد توجه قرار ندارد.

حجت الاسلام ذوعلم خاطرنشان کرد: این در حالی است که در راهکار یابی و جستجوی افق های تربیتی باید پژوهش کردن مورد توجه باشد و همین، آسیب امروز نظام آموزشی است.

این مسئول افزود: کتابی که تالیف می شود و یا آیین نامه ها و بخشنامه ها همگی مقدمه تحقق اهداف نهاد تعلیم و تربیت هستند و این معلمان و مدیران مدرسه هستند که به عنوان راهبران تربیتی و آموزشی نقشی مهم درباره این تحول ایفا می کنند.

خیرالله رحمانی مدیرکل آموزش و پرورش قزوین نیز در این مراسم گفت: شعار اصلی ما در آموزش و پرورش اجرای سند تحول بنیادین براساس ساحت های شش گانه است تا درپرتو این سند نورانی که مورد تایید رهبر معظم انقلاب قرار دارد، دانش آموزان را به مراتبی از حیات طبیه رهنمون سازیم.

وی افزود: پیشگیری از آسیب های اجتماعی زمانی محقق می شود که فراتر از حرف و در عمل معلمان در کانون توجه جامعه قرار داشته باشند. عدم توجه کافی به آموزش و پرورش آسیب های جبران ناپذیری به جامعه وارد می کند.

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر