کد خبر: 761869 A

بطحایی خبر داد:

وزیر آموزش و پرورش گفت: استان خراسان رضوی با کمبود 16 هزار نیرو در سال تحصیلی جدید رو به رو است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از نیشابور، سید محمد بطحایی در سفر یک روزه خود به این شهرستان در جمع تعدادی از معلمان پیشکسوت و مدیران آموزش و پرورش نیشابور در اردوگاه شهید رجایی (باغرود) گفت: آموزش و پرورش اکنون با آموزش و پرورش قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست با توجه به کاستی‌ها و نقایص موفق عمل کرده اکنون 14 میلیون دانش آموز داریم که علیرغم تمام هجمه های فرهنگی، جزو طبقه انقلابی و متدین کودکان و نوجوانی هستند که در صورت نیاز همچون دوران دفاع مقدس جانفشانی خواهند کرد. 

بطحایی افزود: با توجه به اینکه اکنون تمام کشورها علیه ایران شمشیر کشیده اند اما این 40 سال در نقطه و جایگاهی ایستاده ایم که در صحنه های علمی حرف برای گفتن داریم و داشته هایمان در آموزش و پرورش بسیار ارزشمند است. 

وی یادآور شد: در سال تحصیلی 97 و 98 حدود دو میلیون و 800 هزار دانش آموز و معلم در نهضت حفظ جزء 30 قرآن کریم شرکت کردند که از این تعداد تا دو هفته پیش 480 هزار نفر کل جزء 30 قرآن را حفظ کردند در حالی که سال گذشته 220 هزار نفر در این برنامه شرکت کردند. 

وی ادامه داد: امسال بیش از 10 میلیون دانش آموز در سراسر کشور داوطلبانه در مسابقات فرهنگی و هنری شرکت کردند.   جامعه پذیری کارکرد اصلی آموزش پرورش است.

 وزیر آموزش و پرورش با توجه به اینکه کارکردهای آموزش و پرورش باید اصلاح شوند یادآور شد: این اصلاح باید از دوره ابتدایی شروع شود و آزمون و کتاب های کمک درسی را ممنوع کرده ایم و ده ها هدف دیگر که متاسفانه عقب هستیم.

وی افزود: در همین راستا طی یک سال گذشته چهار مدیر مدرسه و دو رئیس منطقه آموزش و پرورش به علت زیر پا گذاشتن خط قرمزهای تعلیم و تربیت لغو ابلاغ شده اند.

وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید فرزندان‌مان را قوی پرورش دهد، افزود: امروز هویت و داشته های فرزندان‌مان در معرض خطر است، باید هویت خود را بشناسند و این را بدانند ارزش هویتی آن است که دست افتاده ای را بگیرند.

بطحایی خاطرنشان کرد: اکنون تعداد 110 هزار مدرسه و 600 هزار کلاس درس در کشور داریم یعنی 600 هزار معلم که بر اساس نظر سنجی انجام شده بالاترین رتبه سرمایه اجتماعی را در کشور دارند و مردم بیشترین اعتماد را در اقشار مختلف جامعه نسبت به معلمین داشته که می‌توان گفت یکی از ارزشمندترین داشته های‌مان معلمان هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز با تاکید بر کمبود نیروی انسانی چنین عنوان کرد: با افزایش پنج درصدی دانش آموزان در آموزش و پرورش استان با کمبود 13 هزار نیروی انسانی مواجه هستیم که در سال تحصیلی جدید به 16 هزار نفر می رسد و حتما با چالش هایی روبرو خواهیم بود. 

قاسمعلی خدابنده عنوان کرد: در مجموعه آموزش و پرورش خراسان رضوی یک میلیون و 230 هزار دانش آموز، 84 هزار نیروی شاغل و 65 هزار نفر بازنشسته در 47 منطقه آموزشی حضور دارد.

وی افزود: سال گذشته 4 هزار و 60 نفر از پرسنل آموزش و پرورش استان بازنشسته شدند و امسال هفت هزار و 200 نفر در این مجموعه به مرحله بازنشستگی می رسند که از این تعداد پنج هزار نفر بازنشسته شده و مابقی دوره خدمتشان یک سال دیگر تمدید می گردد. 

وی بیان داشت: در این سازمان سه هزار و 250 نفر از نیروهای خرید خدمات مشغول به خدمت هستند که نحوه تامین و به کارگیری آنان در سال جدید هنوز مشخص نیست.  

همچنین فرماندار نیشابور گفت: موفقیت های نظام تا کنون مرهون همت و تلاش های عالی در مجموعه آموزش و پرورش بوده است و نیشابور با بیش از یکصد هزار دانش آموز، هفت هزار معلم و 12 هزار بازنشسته نقش برجسته ای در منظومه قطب شهید شوشتری استان دارد.  

وی اظهار داشت: موفقیت و تعالی فرزندان ما، در گروه رفاه و آسایش فرهنگیان است که باید در بالاترین سطح تحقق یابد.  وی بیان کرد: اردوگاه باغرود یک مجموعه علمی، آموزشی، فرهنگی، تفریحی و اقتصادی در دامنه بینالود است که برای بالندگی این ظرفیت نیازمند تامین تسهیلات و رفع کمبودها است تا کل استان و کشور از آن منتفع شود.  وی خاطرنشان کرد: با وجود حضور حداکثری خیرین مدرسه ساز در نیشابور با توجه به تراکم دانش آموز در برخی مناطق نیازمند اجرای تعهدات دولت هستیم.   

همچنین نماینده مردم شهرستان های نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی برای تغییر نگاه آموزش و پرورش به خصوص در پایه ابتدایی بیان کرد: در حوزه تمرکز زدایی تا کنون زیاد موفق نبوده ایم و در این راستا نیازمند توسعه واحدهای آموزشی فرهنگیان در خارج از مراکز استان ها هستیم. 

حمید گرمابی افزود: در این بخش نیشابور با توجه به در اختیار داشتن مجموعه دانشگاه آزاد، دولتی و پیام نور و 180 معلم در سطح دکترا از ظرفیت بالایی برخوردار است که اردوگاه باغرود نیشابور با 55 سال سابقه می تواند جایگاه مناسبی برای محل اولیه استقرار دانشگاه فرهنگیان باشد. 

وی با تاکید بر کمبود مدارس چنین عنوان کرد: شهرستان فیروزه و مجموعه مسکن مهر شهر نیشابور نیازمند مدرسه بوده که این در طرح دیده نشده است. 

هاجر چنارانی دیگر نماینده مردم شهرستان های نیشابور و فیروزه گفت: اردوگاه باغرود ظرفیت تبدیل به بزرگترین باغ سلامت کشور را دارد و تبدیل وضعیت نیروهای این اردوگاه و به روز رسانی تجهیزات آموزشی کار و دانش و هنرستان های نیشابور از دیگر مطالبات این بخش است.  

مدیر آموزش و پرورش شهرستان‌ نیشابور نیز در این دیدار گفت: امسال با استقرار پایه دوازدهم هشت و نیم درصد به تعداد دانش آموزان این شهرستان اضافه شد. 

حسین مهرآبادی افزود: بخش اعظم نیروهای آموزشی این شهرستان بالای 24 سال سابقه خدمت دارند که نیازمند برنامه ریزی برای تربیت نیرو است. 

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه یکی از مدارس خیر ساز نیشابور مورد اختلاف آموزش و پرورش با حوزه علمیه قرار گرفته است این خیرنیشابوری تعهداتش را که احداث 10 مدرسه تا اول مهر ماه بود به حالت تعلیق درآورده است. 

مهرآبادی بیان کرد: در سال تحصیلی جدید نیشابور نیازمند سه هنرستان و چهار دبیرستان است و در صورت محقق نشدن این تعهدات با بحران مواجه خواهیم بود. 

وی یادآور شد: طی سال گذشته و امسال بیش از 2 و نیم میلیارد ریال برای بهسازی و نوسازی مدارس نیشابور هزینه شده و 36 طرح آماده بهره برداری است.

خراسان رضوی مدیر آموزش و پرورش مسکن مهر معلم وزیر آموزش و پرورش نیشابور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر