کد خبر: 761329 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد؛

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌رضوی گفت: تمامی واحدهای خسارت‌دیده ناشی از سیل در استان ظرف یکسال آینده تکمیل و تحویل خسارت‌دیدگان خواهد شد.

سید رضا موسوی نیا  در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در بردسکن گفت: در سطح استان به  6 هزار و 500 واحد مسکن روستایی براثر بارش‌های شدید باران  و سیلاب خسارت وارد شد که از این تعداد 3 هزار و 500 واحد آن  نیاز به نوسازی و بهسازی و مابقی نیاز به تعمیرات دارد.

وی از پرداخت تسهیلات  مقاوم سازی تاپایان اردیبهشت ماه خبرداد و گفت: براساس مصوبه هیات دولت به خسارت دیدگان ناشی از سیل در روستاها 40 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با بهره 5 درصد با باز پرداخت 15 ساله با ضامن های زنجیره ای  و 10 میلیون تومان کمک بلاعوض و در شهرها  50 میلیون تومان  با 12 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود.

مدیرکل بنیادمسکن خراسان رضوی با اشاره به خسارت هزار و 143  مسکن روستایی براثر سیلاب و بارش‌های شدید باران در بردسکن گفت: از هفته آینده  عملیات اجرایی آغاز می‌شود و بنای ما بر این است تا پایان امسال تمامی این واحدها تکمیل  شود.

وی بر مشارکت و پای کار بودن متقاضیان تاکید کرد و گفت: هر کجا که فرد متقاضی در امر احداث مسکن مشارکت کند می‌تواند در تکمیل واحد خود سرعت ببخشد.

موسوی نیا با بیان اینکه میانگین استان خراسان رضوی در اجرای طرح هادی 35 درصد است ولی کشور 45 درصد است گفت: استان خراسان رضوی ازمیانگین کشوری 10 درصد عقب تر است .

وی اظهارداشت:  در بیش از هزار و 500  روستای استان طرح هادی اجرا نشده است که برای تکمیل این تعداد طرح بالغ بر 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا استان خراسان رضوی به میانگین کشوری در اجرای طرح هادی دست پیدا کند.

مدیرکل بنیادمسکن خراسان رضوی با بیان اینکه تاکنون 800 روستای استان طرح هادی آن بازنگری  شده است گفت:حداقل 300 روستای دیگر استان نیاز به بازنگری طرح هادی دارد.

وی دررابطه با سنددار کردن منازل روستایی در استان گفت: تاکنون 220 هزار سند مالکیت برای منازل  روستایی استان صادر شده است که ازاین لحاظ خراسان رضوی جز استان‌های پیشگام و پرکار کشور در سند دارکردن منازل روستایی است. 

موسوی نیا عنوان کرد: تاکنون 32 درصد از منازل مسکونی در روستاهای خراسان رضوی مقاوم سازی شده است که می طلبد روستاییان عزیز از تسهیلاتی که دولت در اختیار قرار داده است نسبت به مقاوم سازی مسکن روستایی خود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه سال قبل خراسان رضوی بیشترین میزان قیر رایگان را جذب کرد گفت: از محل اعتبارات عمرانی سال قبل  28 میلیارد تومان تاکنون به استان تخصیص پیدا کرده که معادل  60 درصد از اعتبارات عمرانی این اداره کل است.

وی خبرهای خوشی را نیز در بحث تخصیص قیر رایگان، سهمیه در اجرای طرح هادی و مقاوم سازی منازل مسکونی نیز در سال‌جاری داد و گفت: به محض ابلاغ به صورت آمار و ارقام اعلام خواهد شد.

خراسان رضوی سیل مسکن رضا موسوی گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر